У21 РАСПОРЕД: Квалификациите за ЕП 2022 ги започнуваме во Франција, па ја пречекуваме Србија!

УЕФА со извлекување го одреди распоредот за квалификациските натпревари за пласман на Европското првенство за репрезентации до 21 година. Македонската репрезентација е во група со: Франција, Србија, Украина, Фарски Острови и Ерменија. Избраниците на селекторот Благоја Милевски, квалификацискиот циклус ќе го започнат со гостување кај првиот фаворит во групата, селекцијата на Франција на 2-ри септември, а првиот домашен натпревар го играме против Србија, 5 дена подоцна. 02.09.2021 Франција – Македонија  07.09.2021 Македонија – Србија 07.10.2021 Фарски Острови – Македонија 12.10.2021 Еремнија – Македонија 11.11.2021 Македонија – Украина 16.11.2021 Македонија –…

Младата фудбалска селекција на Македонија, ја доби групата за квалификации на ЕП 2023!

Македонската репрезентација до 21 година, ги доби противниците во квалификациите за Европското првенство 2023, кое ќе се игра во Романија и Грузија. Избраниците на селекторот Благоја Милевски, ќе играат во група со: Франција, Србија, Украина, Фарски Острови и Ерменија.  Милевски ги опиша противниците и даде свое мислење за претстојните натпревари. „Групата е исклучително тешка. Франција е топ фаворит, Србија и Украина отсекогаш имале одлични млади фудбалери и секако ќе се борат за висок пласман. Фарски Острови е репрезентација во подем, тоа го потврдија во претходните квалификации во кои славеа против Црна Гора,…

У21: УЕФА го укина баражот, Македонија утре ги завршува квалификациите

Фудбалската репрезентација на Македонија до 21 година, под водство на Благоја Милевски, утре со почеток од 13:30 часот на Тренинг центарот „Петар Милошевски“ ќе го одигра последниот меч од квалификациите за ЕП 2021. Домаќини сме на Црна Гора, па доколку стигнеме до победа ќе ја потврдиме втората позиција во Група 6 но без значење. УЕФА го укина баражот на вторите најдобро пласирани екипи. Како и да е, Македонија без шанса остана на претходниот меч против Израел бидејќи не можевме да славиме ниту минимално. Во досегашните 9 рунди, имаме освоени 15…

У21: Милевски ги објави имињата, потенцираше дека е потребна добра игра за висок резултат

Селекторот на младата фудбалска репрезентација до 21 година, Благоја Милевски, ги објави имињата на фудбалерите кои ќе бидат на располагање за последните две средби од квалификациите за ЕП 2021. Македонија од 8 натпревари има освоени 14 бодови, но победите против последно пласиранита екипа на Фарски Острови не се земаат во предвид кога се гледа табелата на вторите најдобро пласирани тимови. Милевски потенцираше дека имаме одлична селекција и дека е потребна добра игра во текот на целите квалификации бидејќи секогаш бараме победа. За нас е многу важно да ги заокружиме овие…

Атанасов со убав гол го намали киксот на Јанков

Македонските фудбалери до 21 година, на домашен терен одиграа нерешено 1:1 со екипата на Израел, во рамките на 8-та рунда во квалификациската група 6 за ЕП 2021. Натпреварот го отвори фудбалерот на Израел, Елиас, кој искористи подарок од голманот на Македонија, Ристо Јанков. По изведен корнер на Абада, нашиот чувар на мрежата лошо ја процени топката и му овозможи на противникот да постигне лесен гол од петерецот. Во вториот дел, Израел имаше неколку добри шанси, а останаа и со неискористен удар од белата точка. Митровски направи почетничка грешка и со…

Значаен натпревар за младите репрезентативци

Македонската фудбалска репрезентација до 21 година, денеска во Скопје го пречекува составот на Израел, во рамките од 8-та рунда во група 6, квалификации за ЕП 2021. Натпреварот започнува во 14:30 часот на тренинг центарот „Петар Милошевски“. По убедливата и сигурна игра во Казахстан, македонската млада репрезентација е пред уште поголем предизвик. Доколку нашите фудбалери стигнат до победа против Израел, ќе остане надежта за пласман на Европското првенство. Моменталната ситуација гласи: 13 освоени бодови во 7 одиграни дуели, но само 7 важечки во табелата за најдобрите второ пласирани екипи, бидејќи победите…

ПОБЕДА: Македонија го растури Казахстан со 4:1, два голови на Чурлинов

Македонската фудбалска репрезентација до 21 година го прегази Казахстан со 4:1 на гостински терен, во нивниот седми натпревар од групната фаза за квалификации на ЕП 2021, откако во првото полувреме бевме доминантни и заминавме на пауза со 0:2. Македонија стигна до 0:1 со голот на Чурлинов во 38-та минута, а во 41-та, Јани Атанасов го зголеми водството на 0:2. На почетокот на вториот дел, во фантастична акција на стрелците на првите 2 голови, Чурлинов го постигна својот втор погодок, а Македонија отиде на вкупните 0:3. Но, 5 минути подоцна, Казахстан…

Полувреме во Алмати, Македонија води со 0:2

Полувреме на квалификацискиот натпреварот за ЕП 2021 во Алмати против Казахстан, на фудбалската репрезентација на Македонија до 21 година. Со головите на Дарко Чурлинов во 38-та минута и Јани Атанасов во 41-та, кој првин го промаши ударот од белата точка, но се исправи и го зголеми водството, Македонија оди на пауза со одлични 0:2. Во текот на целото полувреме, нашата екипа го диктираше темпото и имаше 13 шутеви од кои 6 во рамките на голот и добри 61% посед на топката. Во вториот дел се очекува сигурна и мирна игра…

Денеска играат и младите, неопходна победа на гостувањето во Алмати

Денеска и младинскиот состав на Македонија игра квалификациски натпревар за ЕП 2021. Составот до 21 година гостува во Алмати, против репрезентацијата на Казахстан. Ова е директен дуел за втората позиција, бидејќи и двете држави имаат освоени по 10 бодови, но составот на Казахстан е со еден одигран натпревар повеќе. За нашиот тим и селекторот Благоја Милевски ова ќе биде тешко гостување, но и шанса за евентуален пласман на ЕП што би требало да се одигра во 2021 година. Втората позиција води во една група, каде од сите 9 групи, првите…

МКД до 21: Список на фудбалери за дуелите против Казахстан и Израел

Македонската фудбалска репрезентација до 21 година, на 8-ми октомври против Казахстан и на 13-ти октомври против Израел го продолжува квалификацискиот циклус за пласман на ЕП 2021. Натпреварите ќе се одиграат на тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Скопје. Во четврток со почеток од 13:00 часот, а во вторник во 14:30. Како и до сега, не е дозволено присуство на публика. Селекторот на нашата млада репрезентација, Благоја Милевски, за двете важни пресметки ги избра следниве фудбалери: ГОЛМАНИ: Ристе ЈАНКОВ (Работнички), Давид ДЕНКОВСКИ (Брегалница), Марко АЛЧЕВСКИ (Академија Пандев); ОДБРАНА: Агрон РУФАТИ (Зорја, Украина)),…