ВИДЕО: Нандо Де Коло… најдобриот во Европа покажа колку е лесна кошарката!

Две маестрални асистенции на најдобриот бек во Европа, Нандо Де Коло. Фенербахче го загуби овој дуел со Тофаш, а французинот беше најдобар на паркетот – 24 поени, 4 скокови и 4 асистенции, од кои две без гледање.

Тимот започна со тренинзите: Ќе биде тешко, но Македонија очекува пласман на ЕвроБаскет!

Машката сениорска репрезентација, денеска го одржа првиот од петте планирани тренинзи во Скопје, пред патувањето за Перм на 15-ти февруари. На првиот собир кој селекторот Александар Тодоров го закажа од 13:00 часот, се појавија сите повикани кандидати. Поради болки во пределот на листот од десната нога, првиот тренинг превентивно го пропушти Марко Симоновски. Од лекарскиот тим на нашата сениорска селекција веруваат дека веќе на некој од наредните тренинзи во Скопје ќе биде во строј, и подготвен за настап. Отвораме против Италија на 18-ти февруари од 15:00 часот, а ден подоцна…

Списокот на Тодоров објавен, Македонија атакува со новиот натурализиран американец Вајли

Селекторот на сениорската кошаркарска репрезентација го објави конечниот список од 15 играчи кои ќе тренираат заедно, а потоа ќе заминат на напорните натпревари во Перм. Подготовките започнуваат утре во 13:00 часот, а вкупно ќе бидат одработени 5 тренинзи во Скопје. Александар Тодоров селектираше уште двајца кошаркари кои подоцна ќе се приклучат на тимот*. На 15-ти февруари, во раните утрински часови, со чартер-лет е планирано тргнувањето за Русија. СПИСОК НА ПОВИКАНИ ИГРАЧИ ЗА ПОДГОТОВКИТЕ И НАСТАП ВО ФЕВРУАРСКИ КВАЛИФИКАЦИСКИ ЦИКЛУС ЗА ЕВРОБАСКЕТ 2022 ГОДИНА 1. Андреј Магдевски (МЗТ Скопје Аеродром) 2.…

Објавен поширокиот список на кошаркари, утре првото тестирање пред конечната листа за во Перм!

Селекторот на нашата машка сениорска селекција, Александар Тодоров го одреди поширокиот список од 24 кошаркари на кои ќе смета за време на подготовките и натпреварите во февруарскиот „прозорец“ на ФИБА, односно квалификациите за Европското Првенство во 2022 година. По задолжителното PCR тестирање на Ковид-19, кое ќе биде реализирано на 8-ми односно на 9-ти февруари во Скопје, селекторот Тодоров ќе ги објави имињата на кандидатите за настап во последниот дел од квалификациите. Машката сениорска репрезентација во наредниот период, од 18-ти до 22-ри февруари, на турнирот во Перм ќе одигра четири натпревари од квалификациите за Европското…

Куманово и ТФТ ги добија противниците во втората фаза од БИБЛ

Кошаркарскиот клуб Куманово и кошаркарскиот клуб ТФТ Скопје, ги добија противниците во втората фаза од регионалното БИБЛ натпреварување. КК Куманово ќе биде во групата Г заедно со Хапоел Холон и Академик Пловдив, додека пак ТФТ Скопје е дел од групата Ф, заедно со Берое и Хапоел Хилбоа. Тимовите кои обезбедија уште едно разигрување се поделени во 2 групи од по 3 тимови, каде ќе играат меѓусебно по два натпревари, на домашен и на гостински терен. Како што и беше организирано, не можеше да се сретнат клубови од една иста држава.…

Куманово го доби тимот од Стара Загора – втора позиција во БИБЛ групата!

Кошаркарскиот клуб Куманово славеше над КК Берое со 93:80, по одличното прво полувреме кое им припадна на избраниците на Игор Ѓорѓиевски со 42:31. Првиот квартал беше на висина на задачата во нападот со 29 постигнати поени, но и со 22 примени. Во вториот се зголеми разлика и по 23:19, Куманово на одмор замина со високи 11 позитива. Следното полувреме ни понуди мал отпор на гостите од Бугарија кои ја добија ¾ со 16:18 и минимално ја намалија предноста. Сепак, победата “мораше“ да остане кај домашната екипа, па „сино-белите“ одиграа рутински во…

ТФТ Скопје обезбеди Втора фаза во БИБЛ, по одличното прво полувреме против Ибар!

КК ТФТ Скопје е последниот тим кој обезбеди пласман во Втората фаза од регионалното БИБЛ натпреварување. Потребна им беше само победа против гостинот Ибар од Рожаје и тоа се случи: 91:75 по одличното прво полувреме, односно позитива од 59:32. Оваа победа е за учинок од 6 успешни средби и 4 порази и изедначување со Теодо Тиват. Но, скопскиот состав има подобар меѓусебен дуел бидејќи на домашен терен славеше со 18 поени предност, а загуби со 15 разлика во Црна Гора. Лахлан Андерсон беше првиот стрелец во екипата на ТФТ со…

БИБЛ ЛИГА: Ќе има ли Македонија уште еден претставник во втората фаза?

Регуларниот дел од БИБЛ Лигата е пред самиот крај, преостануваат уште три натпревари, од кои еден е одлучувачки за вториот дел од сезоната. Тоа е средбата помеѓу ТФТ Скопје и Ибар Рожаје. На скопскиот тим му е потребна било каква победа над црногорскиот тим, за да обезбеди нова групна фаза со еден од израелските учесници. Во овој случај, од Топ 4 ќе испадне Тиват, кој моментално има учинок од 4 победи и 6 порази. ТФТ е на 3 победи и 6 порази, но има подобар меѓусебен дуел со екипата од…

Подготовките стартуваат за две недели, Тодоров: Ќе биде напорно, идеално би било да тргнеме без проблеми!

Подготовките за февруарскиот „прозорец“ на ФИБА кој предвидува настап на турнирот во Перм, ќе стартуваат на 10-ти февруари во Скопје, за КФМ.МК потврдува селекторот на нашата најдобра машка селекција, Александар Тодоров. „Претходно, оние играчи кои ќе бидат во Скопје, ќе ги поминат задолжителните тестирања од Ковид-19. Откако ќе ги добиеме резултатите, почнуваме со работа“ – вели Тодоров. Според плановите на стручниот штаб на „црвено-жолтите“, во Скопје ќе биде реализиран уводнито дел од подготовките. „Ќе работиме пет дена во Скопје, во салата на СЦ „Јане Сандански“. Планирано е во процесот да бидат…