Агенцијата за млади и спорт одлучи – кои се најдобрите спортисти за 2020 година?

На овогодинешната свечена церемонија, Агенцијата за млади и спорт им ги додели наградите на најдобрите спортисти во Македонија за 2020 година. Каратето преовладуваше оваа година, откако за најдобра спортистка е прогласена Вероника Костовска. Ова го надополнија и младите категории, каде за најдобар спортист е прогласен Роберто Ацкоски, а во женска конкуренција тоа беше Магдалена Божиновска. Најуспешен спортист за лица со инвалидитет  беше прогласен Владимир Тркаљанов, кој професионално игра шах. Наградите во врска со најуспешна федерација, национален тим и селектор им припадна на македонските фудбалери, односно Игор Ангеловски. За најдобар спортист…

ФУТСАЛ: Македонија ремизираше со Романија, јубилеј за Ранготов

Македонската футсал репрезентација вчера го одигра својот втор дуел во квалификациите за Европското првенство и ремизираше 2:2 против фаворитот Романија. Ова беше прв домашен натпревар, по гостувањето и поразот во Босна и Херцеговина од 2:1. Македонија започна добро, и поведе со 1:0 преку голот на Даниел Дандан во првото полувреме. Но, не успеавме ниту 1 минута да ја задржиме предноста. Веќе во следниот напад, бразилците во романскиот состав експресно се потрудија да израмнат на 1:1. Во 33-та минута, по грешка и лошо преземање во одбраната, Романија постигна погодок за 2:1.…

ИСТОРИСКИ РЕЗУЛТАТИ ВО МАКЕДОНСКАТА АТЛЕТИКА: Ивановски постави ново најдобро време на 1500 метри – нормата ја исполни и Стојоски!

Дарио Ивановски со резултат 3:44.98 во дисциплината 1500 метри го собори Македонскиот рекорд и успеа да дојде до норма за Европско Првенство. Постигнатиот резултат на Дарио Ивановски носи 1088 бодови, а воедно е и еден од највредните постигнати резултати во историјата на Македонската атлетика, согласно ИААФ бодовната таблица. Изминатиот викенд во Белград, исто така и Јован Стојоски во дисциплината на 400 метри ја исполни нормата. Тој го подобри својот личен резултат и со 47.57 е на само 8 стотинки одалечен од државниот рекорд за оваа дисциплина – тука „царува“ Исмаил Мачев…

ФУТСАЛ: Пораз од БиХ на стартот од квалификациите за ЕП!

Футсал репрезентацијата на Македонија, со пораз од 2:1 против Босна и Херцеговина ги започна квалификациите за Европското Првенство. Во Зеница, македонската репрезентација загуби од домашната репрезентација, а двата голови за домашната селекција ги постигна Бошковиќ. Босанците водеа со 2:0, а потоа ние преку Петровиќ намаливме на 2:1. Тоа беше и крајниот резултат, иако бевме подобри во второто полувреме со неколку шанси за да изедначиме и да се вратиме со 1 бод во Скопје.  На 3-ти февруари, селекцијата на Македонија предводена од Васко Скендеровски, ќе го одигра вториот меч од квалификациите.…

Куп на Македонија во Футсал: Одредени 1/8 финалните парови

Денеска во „Куќата на фудбалот“, беа одредени 1/8 финалните парови за Купот на Македонија во Футсал. Натпреварите ќе се одиграат на 6-ти и 7-ми февруари: КФМ КЕГИ МОБИ – КМФ ПРОЕКТ-ЈОСИФОВО / КМФ ОВЧЕ ПОЛЕКМФ ЖЕЛЕЗАРЕЦ – КМФ ШКУПИКМФ АРБЕН БАЈРАМИ – КМФ СК ПРОЕКТ- ЦИКОКМФ КЛИМИ – КМФ КАРАДАКУКМФ ЈУВЕНТУС СЕРАВА – КМФ СЕЕ УНИВЕРСИТИ / КМФ ШКЕНДИЈАКМФ МАЛ АЈАКС – КМФ ЦРНА РЕКАКМФ ФК КРАТОВО – КМФ ВЕЛЕСКМФ ЕНХАЛОН 2020 / КМФ ВЕЛЕШТА – КМФ АСТИБО

ФУТСАЛ: Скендеровски го објави списокот на играчи за квалификации од ЕП 2022

Селекторот на македонската футсал репрезентација, Васко Скендеровски, го објави списокот на играчи за квалификациските натпревари против Босна и Херцеговина и Романија од првиот дел за пласман на Европско првенство. За пресметката на гостински терен во Зеница, на 28-ми јануари од 18:00 часот и домашната против Романија 3-ти февруари од 19:00 часот, селекторот Скендеровски ќе смета на следните 19 играчи: ГОЛМАНИ: ПЕТРОВСКИ Антонио (СК Проект Цико), ПЕТРОВСКИ Влатко (Арбен Бајрами), СТОЈАНОВСКИ Иван (Шкупи); ОДБРАНА: СУЛЕЈМАНИ Реџеп (Шкупи), ИСМАИЛИ Таулант (Арбен Бајрами), ПЕТРОВИЌ Драган (Шкупи), Даниел ДЕ СОУЗА (Славија Прага, Чешка), Џокица…

Успешни настапи на нашите атлетичари во Белград – срушени неколку рекорди!

Македонските атлетичари денеска имаа успешни настапи на атлетското национално првенство во Белград, кое се одржа во сала. Највеќе се издвоија Дарио Ивановски, кој го сруши рекордот на 1500 метри, но и Јован Стојоски кој постави ново најдобро време на 400 метри. Ивановски беше најдобар со време од 3:45.46 минути, а Стојоски оствари време од 47.11 секунди, за второ место. Интересно е што македонскиот атлетичар, Дарио Ивановски е одалечен само 46 стотинки од Нормата за Европското Првенство во сала, кое ќе се одржи од 3-7 март оваа година во Торун, Полска.…

Ги видовме слабите страни на БиХ – рутинска победа за Македонија!

Одбојкарската репрезентација на Македонија, рутински со 3:0 славеше против селекцијата на Босна и Херцеговина, во нивниот втор дуел на квалификацискиот турнир во Скопје. Ги видовме и ги научивме слабите страни на репрезентативците на Босна, па без проблеми го добивме вториот меч во рок од четири денови. Во првиот сет имавме константна позитива од 3 поени, која пред самиот крај се искачи и на солидни +5, за 20:25. Во вториот, нешто потешко, славевме на разлика со 24:26, но тоа само можеше да биде од психолошка корист за самиот крај во третиот…

СПИСОК НА РАКОМЕТАРИ НА МАКЕДОНИЈА ЗА СП ВО ЕГИПЕТ!

Македонската ракометна репрезентација доби шанса да учествува на најголемото спортско натпреварување – Светско првенство, оваа година во Египет, како прва резерва по откажувањето на селекцијата на Чешка. Данило Брестовац го презентираше списокот кој денеска замина во Египет. По пристигнувањето во Каиро, ќе бидат повторно тестирани и ќе имаат заслужен одмор оваа ноќ. Селекторот рано наутро ќе одржи само еден тренинг, пред дуелот со Шведска кој е закажан за во 20:30 часот. По еден ден пауза, играме против домаќинот, а на 18-ти јануари се соочуваме со Чиле. ГОЛМАН: Никола Митревски, Мартин…

Турција ја оправда фаворитската улога – Македонија ќе се бори за втората позиција!

Заврши првиот квалификациски турнир во Скопје, за Европското Првенство во одбојка оваа година. Во последниот натпревар денеска, Турција ја оправда фаворитската улога совладувајќи ја Македонија со 3:1 за максимални 3 бодови. Со овој пораз, Македонија по досегашните игри, реално е да се бори за втората позиција и да бара пласман на ЕП помеѓу најдобрите второпласирани селекции. Првиот сет убедливо му припадна на турскиот тим со 25:16. Во вториот покажавме подобра игра и го израмнивме резултатот на 1:1 во сетови со 25:18. Но, националниот тим на Турција започна со „полн гас“…