Селекторот на Македонија го објави списокот: 5 ракометарки на ЖРК Куманово за двомечот со Романија

Селекторот на Женската ракометна репрезентација, Симе Симовски го објави конечниот список од 20 ракометарки кои ќе му бидат на располагање за бараж двомечот против Романија, кој може да обезбеди учество на СП оваа година во Шпанија. Помеѓу нив, се најдоа дури 5 ракометарки од составот на ЖРК Куманово: Марија ЈовановскаАнгела ЈанкуловскаАлександра БоризовскаЈована КипријановскаТамара Ивановска Ова не е изненадување бидејќи Куманово бележи одлични резултати и во својот тим има таленти кои претендираат за двојната круна во Македонија. Романија е искусен и квалитетен противник кој важи за апсолутен фаворит. Првиот натпревар, нашата…

Куп на Македонија: Најдобрите 16 ракометни екипи обезбедија втора фаза

Македонскиот ракометен Куп за мажи започна минатата недела, откако првин беше завршена елиминациската фаза каде учество во осминафиналето обезбдија 16 победници од првите дуели за оваа сезона. Во следната фаза, ќе се формираат четири групи од по четири тимови, кои ќе бараат место во најдобрите осум за 2021 година. Елиминациските мечеви се одиграа без реванш дуел, во повеќе термини. Во продолжение, можете да ги погледнете сите резултати но и записници за статистичкиот дел. РК Вардар – РК Текстилец 47:11 (записник)РК Преспа – РК Струга 16:32 (записник)РК Еурофарм Пелистер 2 – РК Јехона 40:19 (записник)РК…

МРК Куманово во тешки услови бележи успешни резултати, следуваат натпревари за влез во Суперлигата и гостување кај Металург во Купот на Македонија

Машкиот ракометен клуб на Куманово моментално настапува во Втората лига, а наскоро ќе ги започне дуелите во плејоф разигрувањето – борба која овозможува пласман во најсилното натпреварување во државата, Суперлигата. Клубот долг период е составен од локални искусни играчи, но и млади таленти кои напорно работат за време на подготвителните и натпреварувачки периоди. Финансиската ситуација и условите во кои треба да се напредува, не се на завидно ниво, но првиот дел од сезоната го изиграа максимално посветено, каде остварија и победи кои на „хартија“ не се очекувани. Во „пролетниот дел“,…

РК Клубови во Европа: Очекуван висок пораз за Металург, Еурофарм Пелистер со ново разочарување!

Македонските ракометни клубови, Металург од Скопје и Еурофарм Пелистер од Битола, вчера одиграа натпревари во Европа, односно регионот. За жал, не беа успешни и забележаа нови порази во своите лиги. Прв на програмата беше Металург, кој во Русија за дуелот со Чеховски Медведи замина со само 11 ракометари. Здравствени проблеми си го направија своето, па Металург се враќа во Скопје со празни раце од 6-та рунда во Европската Лига. Реално за очекување беше и пораз со високи 13 голови разлика, за конечните 40:27. Рускиот состав кој во минатото служеше за…

РК Вардар гостува кај Порто, познат составот со новото засилување!

Ракометниот клуб Вардар 1961 за помалку од еден час ќе го започне дуелот со екипата на Порто, во рамките на Лигата на Шампионите. Порто доаѓа од долга натпреварувачка пауза, кога последниот дуел го одигра на 22-ри декември минатата година, а Вардар по две победи по ред во регионалната Сеха лига пред 3 денови. Португалците одиграа 3 натпревари повеќе и имаат учинок од 2 победи, 2 нерешени и 2 изгубени мечеви. Вардар е надното од групата по 5 одиграни дуели со 1 победа, 1 реми и 3 порази. Во составот на…

ВИДЕО: Сара Ристовска бележи одлични партии за тимот на ЦСКА Москва!

Македонската ракометарка Сара Ристовска, бележи одлични резултати во дресот на руската сила, ЖРК ЦСКА Москва. На денешниот натпревар со тимот на Подравка, Ристовска постигна 4 погодоци, со максимален учинок и му помогна на тимот во својата 9 победа по 11 одиграни рунди за цврста втора позиција во групата Б. До крајот на првата фаза остануваат уште три рунди, па и посакуваме среќа и се надеваме дека нејзината екипа ќе успее да обезбеди директно учество во 1/4 финале. Ристовска има постигнато вкупно 24 погодоци во Лигата на Шампионите оваа сезона. Во…

СЕХА ЛИГА: Вардар ја пречекува Војводина, познат и составот за првиот натпревар!

Екипата на РК Вардар 1961 ја пречекува РК Војводина денеска од 17:45 часот, како прв официјален натпревар во новата година, но и прва средба за „црвено-црните“ во СЕХА Лига за сезона 2020/21. Регионалното натпреварување започна доцна во минатата година, односно во средина од декември, како што веќе знаете поради големите проблеми кои ги зададе моменталната пандемија со корона вирус. Сезоната ја отворија Нексе и Војводина, каде славеше хрватскиот клуб со минимални 24:23. Во оваа група Б, е и екипата на Вардар, но и украинскиот Мотор. Вториот натпревар го одиграа екипите…

Брестовац повеќе не е тренер на ракометната репрезентација на Македонија!

Ракометната федерација на Македонија објави соопштение во кое се наведува дека досегашниот тренер не селекцијата, Данило Брестовац, повеќе не е дел од стручниот штаб на тимот. Ракометната Федерација на Македонија би сакала да ја извести јавноста дека македонската куќа на ракометот и г. Данило Брестовац, на 26 јануари 2021 г., взаемно се спогодија да ја прекинат соработката околу ангажманот на машките ракометни сениори. Данило Брестовац ја извршуваше оваа функција во период јуни 2019 до јануари 2021 година.

Брестовац: Очекувам судиите да не дозволат груба игра, инаку лесно ќе изгубиме!

Селекторот на Македонската ракометна репрезентација, Данило Брестовац, посочи дека не е задоволен од критериумот на судење во натпреварот со Словенија. Во пресрет на денешниот дуел со селекцијата на Русија, тој потенцираше: Не сум задоволен од судиските одлуки на мечот со Словенија, посебно во играта со кружните напаѓачи. Судиите немаа ист критериум, и тоа е еден од клучните фактори кога создадоа голема позитива. Нашата игра се темели во тој сегмент, а истото се случи и со Шведска. Тие не’ гледаат како млада екипа… Самите играчи се свесни дека Русите и Белорусите…

Не чекавме долго, го добивме првиот службен резултат на СП во Египет!

Бевме загрижени, и еве се случи по краток период – го добивме првиот службен резултат на Светското првенство во ракомет, кое оваа година се одржува во земјата на пирамидите, Египет. Денешниот натпревар помеѓу Германија и Зеленортските Острови ќе биде регистриран со 10:0 за германскиот тим, а причината е повеќе од јасна – африканската селекција нема доволен број на подготвени ракометари, по денешното ново тестирање. Се појавиле уште два позитивни случаи, па екипата е со 9 играчи, а според правилата, потребно е најмалку 10 од кои еден ќе биде голман. Зеленортските…