РК Клубови во Европа: Очекуван висок пораз за Металург, Еурофарм Пелистер со ново разочарување!

Македонските ракометни клубови, Металург од Скопје и Еурофарм Пелистер од Битола, вчера одиграа натпревари во Европа, односно регионот. За жал, не беа успешни и забележаа нови порази во своите лиги. Прв на програмата беше Металург, кој во Русија за дуелот со Чеховски Медведи замина со само 11 ракометари. Здравствени проблеми си го направија своето, па Металург се враќа во Скопје со празни раце од 6-та рунда во Европската Лига. Реално за очекување беше и пораз со високи 13 голови разлика, за конечните 40:27. Рускиот состав кој во минатото служеше за…

РК Вардар гостува кај Порто, познат составот со новото засилување!

Ракометниот клуб Вардар 1961 за помалку од еден час ќе го започне дуелот со екипата на Порто, во рамките на Лигата на Шампионите. Порто доаѓа од долга натпреварувачка пауза, кога последниот дуел го одигра на 22-ри декември минатата година, а Вардар по две победи по ред во регионалната Сеха лига пред 3 денови. Португалците одиграа 3 натпревари повеќе и имаат учинок од 2 победи, 2 нерешени и 2 изгубени мечеви. Вардар е надното од групата по 5 одиграни дуели со 1 победа, 1 реми и 3 порази. Во составот на…

ВИДЕО: Сара Ристовска бележи одлични партии за тимот на ЦСКА Москва!

Македонската ракометарка Сара Ристовска, бележи одлични резултати во дресот на руската сила, ЖРК ЦСКА Москва. На денешниот натпревар со тимот на Подравка, Ристовска постигна 4 погодоци, со максимален учинок и му помогна на тимот во својата 9 победа по 11 одиграни рунди за цврста втора позиција во групата Б. До крајот на првата фаза остануваат уште три рунди, па и посакуваме среќа и се надеваме дека нејзината екипа ќе успее да обезбеди директно учество во 1/4 финале. Ристовска има постигнато вкупно 24 погодоци во Лигата на Шампионите оваа сезона. Во…

СЕХА ЛИГА: Вардар ја пречекува Војводина, познат и составот за првиот натпревар!

Екипата на РК Вардар 1961 ја пречекува РК Војводина денеска од 17:45 часот, како прв официјален натпревар во новата година, но и прва средба за „црвено-црните“ во СЕХА Лига за сезона 2020/21. Регионалното натпреварување започна доцна во минатата година, односно во средина од декември, како што веќе знаете поради големите проблеми кои ги зададе моменталната пандемија со корона вирус. Сезоната ја отворија Нексе и Војводина, каде славеше хрватскиот клуб со минимални 24:23. Во оваа група Б, е и екипата на Вардар, но и украинскиот Мотор. Вториот натпревар го одиграа екипите…

Данило Брестовац го објави списокот на ракометари за ЕХФ неделата

Селекторот на машката сениорска репрезентација, Данило Брестовац, го објави списокот на повикани ракометари за собир на машката сениорска ракометна репрезентација за прeтстојната ЕХФ недела. Оваа ЕХФ недела селекторот ќе ја искористи за подготовки за претстојните квалификациски натпревари против Данска во март и во април со Финска и Швајцарија, за пласман на ЕП 2022 во Словачка и Унгарија. За време на подготовките, ќе се одиграат и два контролни натпревари од затворен карактер против репрезентацијата на Чиле.

Манасков со празни раце од Келн, ПСЖ трета ракометна сила во Европа!

Натпреварот помеѓу Веспрем и ПСЖ за бронзената медала за сезона 2019/20 заврши, а како победник излезе францускиот шампион со конечни 26:31. ПСЖ го диктираше темпото во текот на сите 60 минути и изгледаше посигурно за разлика од вчера. Сепак, денеска се играше без голема доза на притисок, но и бронзата не е малку за да се биде трета ракометна сила во Европа. Нашиот Дејан Манасков си заминува од Келн со празни раце, но со солиден настап во последниот меч – успеа два пати да се запише во листата на стрелците.…

Барселона прилично лесно против ПСЖ, Кил излезе како победник во тешката битка со Веспрем!

Денеска започна „Фајнл Фор“ турнирот во „Ланксес Арена“ во Келн, каде силите ги одмерија Барселона и ПСЖ во првиот, односно Кил и Веспрем во вториот натпревар. Со почеток од 18:00 часот, Барселона прилично лесно и доминантно одигра против „богатите французи“ и славеше со 37:32. На полувреме, шпанскиот гигант имаше 18:14, па во вториот дел се играше ракомет убав за око кој ни понуди „гол за гол“ цели 30 минути. Финалето го обезбеди целата екипа, тоа е сигурно, но мора да се напомене во прв план одличната партија на Дика Мем,…

Кирил Лазаров – најдобар десен бек во последните 10 години!

Легендата на македонскиот спорт, Кирил Лазаров, е прогласен за најдобар десен бек во последните 10 години, според реномираниот портал Handball-Planet. Порталот ги објави резултатите од „NEXE“ изборот за најдобар играч во изминатата декада, или период од 10 години. Во жирито беа тренери (21), ракометни легенди и новинари од различни земји. Овој состав бираше најдобар играч на секоја различна позиција, а Кире Лазаров убедливо го освои првото место како најдобар десен бек со дури 67% од гласовите. Зад него, на втората позиција беше Ласло Наџ со 23%, а третопласиран беше Алекс…

Ракометарите на одмор, Еурофарм Пелистер почнува со подготовки на осми јануари

Со завршувањето на натпреварот од првата рунда во групата А на СЕХА Гаспром лигата против Металопластика во понеделникот, завршија активностите и на РК Еурофарм Пелистер за есенската полусезона. Сите ракометари се на одмор, со исклучок на оние кои ќе бидат дел од националните репрезентации. Клубот извести дека со подготовки за вториот дел од сезоната, екипата ќе започне на 8-ми јануари во Битола. По Божиќните празници, Бабиќ ќе прозива во спортската сала „Јован Калаузи“ во Битола, каде ракометарите ќе тренираат неполни две недели. Централната фаза на подготовки е предвидена од 20-ти…

Бабиќ: Играчите се смрзнуваа во салата, условите се ненормални!

Откако Еурофарм Пелистер го совлада составот на Металопластика со 30:26 во рамките на регионалната СЕХА Газпром Лига во Битола, тренерите на двете екипи се пожалија на условите во спортската сала „Боро Чурлевски“ и посочија дека се апсолутно неприфатливи. Најпрвин на прес конференцијата, Жељко Бабиќ се пожали на ниската температура, а потоа неговите зборови ги потврди и искусниот стратег на српска Металопластика, Веселин Вуковиќ. Сакам да испратам една порака до битолчани. Тука нема услови за игра… Оваа температура во која тренираме и играме не е нормална, и тоа не му прилега…