ВТОРА ЛИГА: Лесни победи на Борец, Пелистер и Ангели, неколку одложени средби

Во источната дивизија, од вкупните пет натпревари, се одиграа само три, а на „Запад“, имавме само една одложена пресметка од втората рунда во рамки на Втората машка кошаркарска лига.

Борец Баскет го прегази тимот на Ролинг со 52:104, Пелистер на домашен терен ја совлада Риниа со 86:63 а Ангели на гостувањето во Струмица во натпревар со мал број на постигнати кошеви, лесно славеа со 46:67. Во оваа фаза од првенството, имаме 5 екипи со максимален учинок од 2 победи во 2 настапи.

РЕЗУЛТАТИ ВТОРА РУНДА:
ИСТОК:

Феникс 72:68 Шкупи
Ролинг 52:104 Борец
Струмица 46:67 Ангели

МКК Куманово – Пробаскет (одложено)
Баскет КАМ – Куманово 2 (одложено)


ТАБЕЛА:
1) Борец 2 (4б.)
2) Ангели 2 (4б.)
3) Феникс 2 (4б.)
4) Шкупи 2 (3б.)
5) Куманово2/ 1 (2б.)
6) Струмица 2 (2б.)
7) Ролинг 2 (2б.)
8) Куманово МКК 1 (1б.)
9) Пробаскет 1 (1б.)
10) Баскет КАМ 1 (1б.)


ЗАПАД:

Спорт Тим 69:76 Спарта
Охрид 60:64 Хераклеа
Пелистер 86:63 Риниа
Чаир 88:70 Мега Баскет

Тетекс – Партизан В.С (одложено)

ТАБЕЛА:

1) Чаир 2 (4б.)
2) Хераклеа 2 (4б.)
3) Пелистер 2 (3б.)
4) Спарта 2 (3б.)
5) Риниа 2 (3б.)
6) Мега Баскет 2 (3б.)
7) Охрид 2 (2б.)
8) Спорт Тим 2 (2б.)
9) Тетекс ТТК 1 (2б.)
10) Партизан Водно Санс 1 (1б.)

Сподели

Можеби ќе ве интересира