СПИСОК НА РАКОМЕТАРИ НА МАКЕДОНИЈА ЗА СП ВО ЕГИПЕТ!

Македонската ракометна репрезентација доби шанса да учествува на најголемото спортско натпреварување – Светско првенство, оваа година во Египет, како прва резерва по откажувањето на селекцијата на Чешка.

Данило Брестовац го презентираше списокот кој денеска замина во Египет. По пристигнувањето во Каиро, ќе бидат повторно тестирани и ќе имаат заслужен одмор оваа ноќ. Селекторот рано наутро ќе одржи само еден тренинг, пред дуелот со Шведска кој е закажан за во 20:30 часот. По еден ден пауза, играме против домаќинот, а на 18-ти јануари се соочуваме со Чиле.

ГОЛМАН:
Никола Митревски, Мартин Томовски, Никола Даниловски;

ЛЕВО КРИЛО:
Димитар Димитриоски, Цветан Кузманоски;

ДЕСНО КРИЛО:
Мартин Поповски, Ненад Костески;

ЛЕВ БЕК:
Филип Талески, Марко Мишевски, Дарко Георгиевски, Михајло Младеновиќ;

СРЕДЕН БЕК:
Филип Кузмановски, Марио Танкоски, Горан Крстевски;

ДЕСЕН БЕК:
Кирил Лазаров, Мартин Велковски, Мартин Серафимов;

КРУЖЕН НАПАЃАЧ:
Стојанче Стоилов, Никола Маркоски, Жарко Пешевски;


Сподели

Можеби ќе ве интересира