Реномираниот “Handball-Planet”: Злато за Норвешка, Данците без медал – на кое место е Македонија?

Традиционално за секое големо натпреварување, реномираниот Handball-Planet ја објави својата прогноза за Светското Првенство во ракомет оваа година.

Според нив, најголем фаворит за златната медала е селекцијата на Норвешка, која во замисленото финале би била подобра од Хрватска. Во борба за бронзената медала, Шпанија би била поуспешна од Данска, а за Франција и Словенија нема место во Топ 5 ракометни држави во светот.

Според порталот, Македонија ќе обезбеди втора фаза со што ќе биде и нивниот максимум за 21-ва позиција на турнирот.

 1. Норвешка
 2. Хрватска
 3. Шпанија
 4. Данска
 5. Египет
 6. Франција
 7. Словенија
 8. Германија
 9. Португалија
 10. Унгарија
 11. Катар
 12. Белорусија
 13. Шведска
 14. Аргентина
 15. Бразил
 16. Исланд
 17. Русија
 18. Тунис
 19. Бахреин
 20. Швајцарија
 21. Македонија
 22. Јапан
 23. Алжир
 24. Уругвај
 25. Австрија
 26. Ангола
 27. Полска
 28. Чиле
 29. Јужна Кореја
 30. Зеленортски Острови
 31. Мароко
 32. Конго
Сподели

Можеби ќе ве интересира