Список на повикани ракометарки за ЕХФ недела

Селекторот на женската сениорска ракометна репрезентација, Симе Симовски, го објави списокот на повикани ракометарки за собир на претстојната ЕХФ недела, која ќе трае од 28.09.2020 до 04.10.2020 година.

На списокот се вкупно 18 ракометарки, а 8 играат во домашното првенство.

Повикани се:

 1. ДРАГАНА ПЕТКОВСКА – без клуб
 2. ЈОВАНА МИЦЕВСКА – OGC NICE COTE D’AZUR HANDBALL- FRA
 3. ЈОВАНА САЗДОВСКА – HC DUNAREA BRAILA – ROU
 4. АНАСТАСИЈА НИКОЛОВСКА – ЖРК ЧАИР
 5. САРА РИСТОВСКА – CSKA – RUS
 6. ЕЛЕНА ЛИВРИНИЌ – CSM GLORIA BUZAU – ROU
 7. МАРИЈА ШТЕРИОВА – CSM GLORIA BUZAU – ROU
 8. АНГЕЛА ЈАНКУЛОВСКА – ЖРК КУМАНОВО
 9. МИЛИЦА НИКОЛИЌ – ЖРК МЕТАЛУРГ
 10. АНДРЕА СЕДЛОСКА – RK LOKOMOTIVA ZAGREB – CRO
 11. СИМОНА СТОЈАНОВСКА – ZRK NAISA – SRB
 12. АЛЕКСАНДРА БОРИЗОВСКА – ЖРК КУМАНОВО
 13. МАРИЈА НИКОЛОВСКА – ЖРК ЧАИР
 14. ЕЛЕНА ЃОРЃИЈЕВСКА – CS MAGURA CISNADIE – ROU
 15. ЈОВАНА КИПРИЈАНОВСКА – ЖРК КУМАНОВО
 16. ТАМАРА ИВАНОВСКА – ЖРК КУМАНОВО
 17. ИВАНА ЏАТЕВСКА – ЖРК ВАРДАР
 18. ИВАНА ГАКИДОВА – ZRK NAISA – SRB
Сподели

Можеби ќе ве интересира