Џејкоб Вајли – нов просечен натурализиран американски кошаркар

Џејкоб Вајли е новиот американски кошаркар кој ќе игра за македонската репрезентација. Станува збор за 26 годишен играч кој е висок 2.03 и може да игра највеќе како крилен центар. Има мало НБА искуство бидејќи бил дел од Бруклин на неколку натпревари и во развојниот тим на Нетс. Досега има настапувано во Германија, Австралија а најдобри статистички резултати бележи во грчки Панатинаикос со 9.4 поени и 3.7 скокови во просек. Оваа сезона е дел од Гран Канарија со 9.8 поени и 2.3 скокови по натпревар во шпанската „Ендеса“. Претходно овие…