Бруно „Пеналдеш“ постигнува погодоци и од слободен удар! (ВИДЕО)

Во победата од 3:2 на Манчестер Јунајтед против Ливерпул во 1/16 финалето од англискиот ФА Куп, Бруно Фернандеш постигна убав погодок од слободен удар. Тој во втората сезона во дресот на англискиот гигант е критикуван од неутралните фанови дека „знае само од пенали“, но денеска го покажа спротивното.

Киран Трипие – дефанзивецот на Англија и Атлетико Мадрид суспендиран поради обложување!

Киран Трипие беше отстранет од репрезентацијата на Англија за дуелот со Данска поради закажано сослушување во Фудбалската Асоцијација за прекршување на правилата за обложување. 29-годишниот фудбалер одлучно кажал дека никогаш нема профитирано од обложување на фудбалски натпревари или преку некој друг што се обложувал во негово име. Киран Трипие е суспендиран 10 недели од сите фудбалски активности и е парично казнет со 70.000 фунти поради прекршување на правилата за обложување кои ги налага ФА. Тој е виновен во 4 од вкупно 7 обвинениа кои се зборува дека се случиле во…

(ВИДЕО) Ремек-дело на Вејн Руни

Искусниот и легендарен англиски напаѓач, Вејн Руни, постигна прекрасен погодок од слободен удар. Со голот во 87-та минута, на денешниот натпревар промеѓу Норич и Дерби, Вејн Руни му донесе победа на својот тим на тешкото гостување во рамките од 4-та рунда во Чемпионшип.

Карабао: Ливерпул го наполни Линколн, Траоре за Вила со деби-гол

Ливерпул го совлада Линколн на гостински терен со 2:7, додека пак Астон Вила сигурно настапи со Бристол Сити и оствари победа од 0:3. Во последниот дуел, Манчестер Сити едвај го совлада второлигашот Бурнемут. Ливерпул излезе во голем комбиниран состав, каде единствен првотимец беше столбот на одбраната, Вирџил Ван Дајк. Стрелци на головите беа: Куртис Џонс и Минамино по 2 пати, Шачири, Грујиќ и Ориги по еднаш. За Астон Вила, Ел Гази го отвори натпреварот уште во 11-та минута. Во својот деби настап, гол постигна Бертранд Траоре заедно со исто така…