На кои средби со Балкански екипи можеме да очекуваме добар фудбал?

Денеска на програмата е полуфинале од квалификацискиот турнир за фудбалска Лига Европа. Имаме неколку интересни и тешки средби на Балканските екипи. Македонија со само еден претставник во оваа фаза, а тоа е Шкендија која за противник ќе го има англиски Тотенхем. Шарлруа го пречекува Партизан, а вториот тим од Србија, Војводина, оди во Белгија односно на дуел со Стандард Лиеж. Словенска Мура ќе биде домаќин на силниот ПСВ Ајндховен. За фановите од Босна и Херцеговина, Зрињски ќе се обиде да обезбеди плеј-оф против АПОЕЛ од Никозија, а за хрватите, Хајдук…

АТЛЕТИКА: Македонија зеде учество на Балканско првенство за сениори

Балканска атлетска федерација во организација со Романска атлетска федерација, го организираше 73-то издание на Балканското првенство за сениори. Настанот се одржа овој викенд на 19-ти и 20-ти, во Клуж-Напока. На првенството учество зедоа сите држави кои се во таканаречената „Балканска федерација“, односно околу 300 спортисти од 12 земји, и тоа: Македонија, Србија, Црна Гора, Хрватска, БиХ, Романија, Турција, Украина, Ерменија, Молдавија, Косово и Бугарија. Во тимот на Македонија беа нашите 4 најдобри сениори, односно медалисти од претходното Европско екипно првенство кое се одржа минатата година во Скопје, и тоа: Дрита…