Беласица се жали на судиски одлуки, апел до ФФМ за фер и еднаков третман

Фудбалскиот клуб Беласица излезе со соопштение во кое се жали на судиските одлуки во нејзините натпревари и бара од ФФМ да обезбеди фер игра и еднаков третман кон сите клубови од страна на судиските членови. „Години наназад ФК Беласица јавно не се произнесува во однос на судиските одлуки, без разлика на нивната природа. Сепак, овојпат сметаме дека е правилно да отстапиме од долгогодишната пракса и да наведеме неколку работи за делењето на правдата на нашите натпревари сезонава, особено после одлуките на судијата Тафику Ндерим и неговите помошници во саботниот меч…

Беласица на 0/7, Македонија ЃП дојде во европскиот дел

Акадамија Пандев 1:0 СилексТимот од Струмица во водство дојде во 78-та минута преку пенал на Кире Маркоски. Силекс во катастрофална форма по одличниот старт и високата гол разлика од 15:3. Со 3-те порази по ред, тимот од Кратово моментално е на 6-та позиција. Пелистер 1:3 ШкендијаЃорги Танушев го отвори натпреварот со гол од белата точка дури во 5-та минута. Но, веќе на полувреме имавме нерешен резултат од 1:1 со голот на Ваљон Ахмеди. Во вториот дел, Љупче Дориев го доведе во водство својот тим со 1:2, за да со гол…

Фудбалскиот клуб Беласица со мега-проект за нов модерен стадион

Фудбалскиот клуб Беласица и град Струмица треба да добијат нов модерен стадион по сите стандарди на ФИФА и УЕФА, по повод 100 години од постоење, но и за уште подобри и успешни времиња. Подемот на ФК Беласица во последните 5 години од превземањето на Претседателот Славчо Васков – Пинда е несомнено голем, па со овој проект струмичка Беласица и градскиот стадион ќе бидат ставени на инфраструктурната фудбалската мапа на Балканот како една од најдобрите, гордо носејќи го името на фудбалската голманска икона Благој Истатов,“ велат од ФК Беласица. Беласица утре…