Куманово го доби тимот од Стара Загора – втора позиција во БИБЛ групата!

Кошаркарскиот клуб Куманово славеше над КК Берое со 93:80, по одличното прво полувреме кое им припадна на избраниците на Игор Ѓорѓиевски со 42:31. Првиот квартал беше на висина на задачата во нападот со 29 постигнати поени, но и со 22 примени. Во вториот се зголеми разлика и по 23:19, Куманово на одмор замина со високи 11 позитива. Следното полувреме ни понуди мал отпор на гостите од Бугарија кои ја добија ¾ со 16:18 и минимално ја намалија предноста. Сепак, победата “мораше“ да остане кај домашната екипа, па „сино-белите“ одиграа рутински во…

БИБЛ: Берое го декласираше Куманово!

Бугарскиот состав на Берое, лесно го совлада Куманово со 105:76, за четврта победа во регионалната БИБЛ лига. Македонската екипа на Владимир Мирковски покажа очајна игра во одбраната, па уште на полувреме имаше 56 примени кошеви. Во вториот дел се продолжи со иста игра, и голем број на отворени шутеви за огромни 17 погодени тројки од 31 шут. Дали уморот ги стигна кошаркарите на Куманово, кои вчера одиграа средба и беа подобри од Академик, или пак Берое денеска имаше повеќе среќа и повеќе го посакуваше овј триумф, е сеедно – Куманово…

БИБЛ: ТФТ прими 100 поени на првиот натпревар од турнејата во Бугарија

Кошаркарскиот клуб ТФТ Скопје прими повеќе од 100 поени против Берое, на првиот натпревар од турнејата во Бугарија. Бугарскиот клуб покажа уште во првата четвртина дека има во план да го диктира темпото на натпреварот. Резултатот по првите 10 минути беше 34:25, а на полувреме Берое замина со 60:46, односно 14 негатива за нашиот претставник. Во 3/4, ТФТ падна во целост и загуби со 29:8. Самиот крај на натпреварот изгледаше рутински и се играше кош за кош, па конечниот резултат беше 108:73. Најефикасен во ТФТ Скопје беше Тајрон Харис со…

БИБЛ: Куманово се уште во проблеми – одложена пресметката со Берое

Втор одложен натпревар за КК Куманово во регионалната БИБЛ Лига, овој пат со црногорски Берое поради проблемите со позитивни тестови кои се уште траат. Претходната недела поради истите причини беше одложен и дуелот против ТФТ Скопје. Натпреварот беше закажан за во петок од 19:00 часот на домашен терен, но работите се променија па ќе се бара нов термин. Од раководството на лигата ќе се бара решение и за првиот одложен меч. Куманово во првата рунда беше успешен со 90:83 против новиот суперлигаш ТФТ Скопје но немаше среќа добриот почеток да…