Куманово и ТФТ ги добија противниците во втората фаза од БИБЛ

Кошаркарскиот клуб Куманово и кошаркарскиот клуб ТФТ Скопје, ги добија противниците во втората фаза од регионалното БИБЛ натпреварување. КК Куманово ќе биде во групата Г заедно со Хапоел Холон и Академик Пловдив, додека пак ТФТ Скопје е дел од групата Ф, заедно со Берое и Хапоел Хилбоа. Тимовите кои обезбедија уште едно разигрување се поделени во 2 групи од по 3 тимови, каде ќе играат меѓусебно по два натпревари, на домашен и на гостински терен. Како што и беше организирано, не можеше да се сретнат клубови од една иста држава.…

Куманово го доби тимот од Стара Загора – втора позиција во БИБЛ групата!

Кошаркарскиот клуб Куманово славеше над КК Берое со 93:80, по одличното прво полувреме кое им припадна на избраниците на Игор Ѓорѓиевски со 42:31. Првиот квартал беше на висина на задачата во нападот со 29 постигнати поени, но и со 22 примени. Во вториот се зголеми разлика и по 23:19, Куманово на одмор замина со високи 11 позитива. Следното полувреме ни понуди мал отпор на гостите од Бугарија кои ја добија ¾ со 16:18 и минимално ја намалија предноста. Сепак, победата “мораше“ да остане кај домашната екипа, па „сино-белите“ одиграа рутински во…

ТФТ Скопје обезбеди Втора фаза во БИБЛ, по одличното прво полувреме против Ибар!

КК ТФТ Скопје е последниот тим кој обезбеди пласман во Втората фаза од регионалното БИБЛ натпреварување. Потребна им беше само победа против гостинот Ибар од Рожаје и тоа се случи: 91:75 по одличното прво полувреме, односно позитива од 59:32. Оваа победа е за учинок од 6 успешни средби и 4 порази и изедначување со Теодо Тиват. Но, скопскиот состав има подобар меѓусебен дуел бидејќи на домашен терен славеше со 18 поени предност, а загуби со 15 разлика во Црна Гора. Лахлан Андерсон беше првиот стрелец во екипата на ТФТ со…

БИБЛ ЛИГА: Ќе има ли Македонија уште еден претставник во втората фаза?

Регуларниот дел од БИБЛ Лигата е пред самиот крај, преостануваат уште три натпревари, од кои еден е одлучувачки за вториот дел од сезоната. Тоа е средбата помеѓу ТФТ Скопје и Ибар Рожаје. На скопскиот тим му е потребна било каква победа над црногорскиот тим, за да обезбеди нова групна фаза со еден од израелските учесници. Во овој случај, од Топ 4 ќе испадне Тиват, кој моментално има учинок од 4 победи и 6 порази. ТФТ е на 3 победи и 6 порази, но има подобар меѓусебен дуел со екипата од…

Падна и Ибар – КК Куманово се враќа дома со максимален учинок и втора фаза во БИБЛ!

Кошаркарскиот клуб Куманово со резултат 66:82 го совлада црногорски Ибар од Рожаје и обезбеди втора фаза во регионалното БИБЛ натпреварување. Со втората победа за помалку од 24 часа, КК Куманово е со 5 победи и 4 порази во „балканската лига“, односно Група Е. Со овој успех, тимот обезбеди учество во втората фаза односно Топ 4 од оваа група, без разлика на резултатот од последната рунда со бугарски Берое. Куманово повторно одигра сигурен натпревар и ги освои сите квартали. Кумановци се враќаат на обврските во домашното првенство, каде ги очекува пресметка…

КК Куманово на мини-турнеја во Црна Гора – ќе бидат ли само туристи или ќе се вратат со успех!?

Екипата на Куманово, за помалку од еден ден ќе одигра две средби во регионалната БИБЛ Лига – првин со Тиват, натпревар од седмата рунда, а утре со Ибар Рожаје, одложена средба од четвртата рунда. Денешниот меч е со почеток од 18:00 часот, каде Куманово ќе ја бара својата четврта победа во осмиот натпревар оваа сезона, бидејќи досега забележа 4 порази. Првата средба во Македонија заврши со 78:83 за гостите од Тиват, иако нашата екипа имаше „егал“ пред почетокот на последната четвртина. Противникот има исто така негативен биланс, но со 2…

БИБЛ: Берое го декласираше Куманово!

Бугарскиот состав на Берое, лесно го совлада Куманово со 105:76, за четврта победа во регионалната БИБЛ лига. Македонската екипа на Владимир Мирковски покажа очајна игра во одбраната, па уште на полувреме имаше 56 примени кошеви. Во вториот дел се продолжи со иста игра, и голем број на отворени шутеви за огромни 17 погодени тројки од 31 шут. Дали уморот ги стигна кошаркарите на Куманово, кои вчера одиграа средба и беа подобри од Академик, или пак Берое денеска имаше повеќе среќа и повеќе го посакуваше овј триумф, е сеедно – Куманово…

БИБЛ: Куманово го растури Академик Пловдив

КК Куманово лесно се справи со бугарскиот Академик Пловдив на денешното гостување. Нашиот претставник во регионалното БИБЛ натпреварување оствари лесна и прилично убедлива победа од 96:79 на првото гостување кај бугарските претставници. Куманово започна сигурно во нападот и веќе имаше предност од 3 поени по првиот период со 20:23. Во втората четвртина, резултатот беше пак во нивна полза и на полувреме заминаа со +6 позитива, односно 41:47. Академик се обиде да го намали резултатот, но тоа беше безуспешно, па третиот период заврши со минимална предност за Куманово, 21:22. Рутински изгледаше…

Ибар славеше во Куманово – лош старт за тимот на Мирковски во новата година!

Ибар од Рожаје со 81:79 славеше во Куманово, во заостанатиот натпревар од втората рунда во БИБЛ. Во 1/4, КК Куманово покажа игра која требаше да гарантира победа доколку се продолжеше со слично темпо. Но, тимот сосема падна во вториот период, па на полувреме заминаа со 42:42. Второто полувреме можеби требаше да даде психолошка предност за гостите, но имавме лоша игра и од двете страни со голем број на лоши одлуки во нападот и слаба одбрана. Гостите ја започнаа 4/4 со 1 поен позитива, па на некој начин и го одржуваа…

Нов распоред во БИБЛ за натпреварите на Куманово и ТФТ – како ќе се игра следната фаза?

Менаџментот на Балканската лига, ги информираше учесниците во ова издание на регионалното натпреварување, дека се направени неколку нови промени во распоредот. Сите натпревари од „балканската група“, но и онаа која се игра во Израел, треба да финишираат најдоцна до крајот на првата недела на февруари. Потоа, првопласираните четири екипи од „балканската“ заедно со најдобрите две од „израелската“ ќе формираат нови две групи по три екипи, во кои не може да играат екипи од една иста земја. По одигрувањето на шесте мечеви во двете групи, односно втората фаза, која ќе се…