Манасков со празни раце од Келн, ПСЖ трета ракометна сила во Европа!

Натпреварот помеѓу Веспрем и ПСЖ за бронзената медала за сезона 2019/20 заврши, а како победник излезе францускиот шампион со конечни 26:31. ПСЖ го диктираше темпото во текот на сите 60 минути и изгледаше посигурно за разлика од вчера. Сепак, денеска се играше без голема доза на притисок, но и бронзата не е малку за да се биде трета ракометна сила во Европа. Нашиот Дејан Манасков си заминува од Келн со празни раце, но со солиден настап во последниот меч – успеа два пати да се запише во листата на стрелците.…

Барселона прилично лесно против ПСЖ, Кил излезе како победник во тешката битка со Веспрем!

Денеска започна „Фајнл Фор“ турнирот во „Ланксес Арена“ во Келн, каде силите ги одмерија Барселона и ПСЖ во првиот, односно Кил и Веспрем во вториот натпревар. Со почеток од 18:00 часот, Барселона прилично лесно и доминантно одигра против „богатите французи“ и славеше со 37:32. На полувреме, шпанскиот гигант имаше 18:14, па во вториот дел се играше ракомет убав за око кој ни понуди „гол за гол“ цели 30 минути. Финалето го обезбеди целата екипа, тоа е сигурно, но мора да се напомене во прв план одличната партија на Дика Мем,…

Манасков руши рекорди: 16 погодоци во новата победа на Веспрем

Малку е да се каже дека Дејан Манасков „експлодираше“ во последната победа на Веспрем во домашното првенство против екипата на Ференцварош со 29:25. Левото крило на македонската репрензетација го одигра убедливо најефикасниот натпревар откако настапува за унгарскиот гигант – постигна дури 16 погодоци, повеќе од половина од својот тим. Воедно, Манасков прослави и јубилеј – 400 погодоци во овој клуб, кој ќе се бори за ново финале во ЕХФ Лигата на шампиони на крајот на годината против Кил. Поранешниот играч на Металург, Вецлар, Вардар и Рајн Некар Левен ги брани…

Следната недела започнува СЕХА, објавени групите

На 10-ти октомври (недела), започнува новата сезона од регионалното ракометно натпреварување, СЕХА лигата. Оваа година ги имаме истите членови поделени во две групи, но со по 5 тима. Пробната сезона од минатата година заврши за Беижинг Универзитет и ЦСКА Москва, кои служеа само за поправување на гол разликата. РК Вардар 1961 останува во Група А, додека РК Еурофарм Пелистер е во групата Б. Само за потсетување, ланскиот шампион е унгарски Веспрем, кој беше подобар од нашиот Вардар, а третата позиција ја освои Мешков Брест во дуел со ППД Загреб.