Тетекс и Охрид со сигурни победи, Куманово загуби минимално од одличниот Борец!

Вчера се одиграа скоро сите натпревари од Втората кошаркарска лига на Македонија во машка конкуренција. Тетекс и Охрид забележаа сигурни победи против Спарта односно Чаир, а вториот тим на Куманово на домашен терен загуби минимално од одличниот тим на Борец Баскет. РЕЗУЛТАТИ: ИСТОК: Баскет КАМ 90:54 МКК Куманово Феникс 86:59 Ролинг Ангели 90:54 Пробаскет Куманово (II) 81:85 Борец Баскет Струмица – Шкупи (одложено) Табела: 1. Ангели 122. Борец 113. Феникс 9 (-1)4. Шкупи 7 (-2)5. Струмица 7 (-1)6. Баскет КАМ 6 (-2)7. Куманово 6 (-1)8. Пробаскет 6 (-1)9. Ролинг 610.…

ВТОРА ЛИГА МАЖИ: Ангели и Чаир без пораз, Хераклеа и Борец веднаш зад нив

За тимовите на Ангели и Чаир се уште нема противници кои ќе им застанат на патот по 5 одиграни рунди, а во врат им дишат екипите на Хераклеа и Борец. ИСТОК: Про Баскет 58–64 Струмица МКК Куманово 92–71 Ролинг  Куманово(2) 49–78 Феникс       Ангели 83-56 Борец Баскет   Шкупи 76–74 Баскет КАМ  ЗАПАД: Хераклеа 62–60 Тетекс ТТКОхрид 105–88 Пелистер Медика КартаСпарта 69–83 ЧаирМега Баскет 96–52 Спорт ТимРиниа 73–102 Партизан Водно Санс

ВТОРА ЛИГА: Лесни победи на Борец, Пелистер и Ангели, неколку одложени средби

Во источната дивизија, од вкупните пет натпревари, се одиграа само три, а на „Запад“, имавме само една одложена пресметка од втората рунда во рамки на Втората машка кошаркарска лига. Борец Баскет го прегази тимот на Ролинг со 52:104, Пелистер на домашен терен ја совлада Риниа со 86:63 а Ангели на гостувањето во Струмица во натпревар со мал број на постигнати кошеви, лесно славеа со 46:67. Во оваа фаза од првенството, имаме 5 екипи со максимален учинок од 2 победи во 2 настапи. РЕЗУЛТАТИ ВТОРА РУНДА:ИСТОК: Феникс 72:68 ШкупиРолинг 52:104 БорецСтрумица…

Втора лига: Убедливи победи на Куманово 2, Борец Баскет, Тетекс и Ангели

Вчера се одиграа средбите од Втората машка кошаркарска лига на Запад и на Исток. Најубедлива победа забележа тимот на Ангели со +30 поени разлика против тимот на Баскет КАМ. Сигурен старт имаше и втората екипа на КК Куманово победувајќи го составот на Ролинг. Тетекс оствари победа на домашен терен против Спорт Тим а Борец Баскет рутински го совлада МКК Куманово. РЕЗУЛТАТИ ПРВА РУНДА: ЗАПАД: Хераклеа – Спарта (86:76)Тетекс ТТК – Спорт Тим (88:69)Риниа – Охрид (77:69)Партизан Водно Санс – Чаир 2030 (65:69)Мега Баскет – Пелистер Медика карта (69:61) Втора рунда…

1. МФЛ: Беласица со прва победа, 2. МФЛ: Брегалница и Тиквеш не знаат за пораз

Вчера беа започнати, а денеска комплетирани 11-та рунда од Првата македонска фудбалска лига, односно 10-та во второто по јачина натпреварување кај нас. Во 13:30 часот, вчера пет натпревари ја отворија рундата број 11 во 1. МФЛ, а денеска во Кратово беше комплетирана. Тимот на Беласица ја запиша првата победа во оваа сезона и тоа на гостувањето во Струмица против Академија Пандев. Иако Ѓорѓи Стоилов го постигна водечкиот погодок, Беласица собра сили и дојде до изедначување пред крајот на првиот дел преку голот на Зоран Митевски. Напаѓачот на гостите, Стефан Сулев…

Започна и Втората кошаркарска лига во машка конкуренција, кумановци со најголем интерес

Како и во минатата сезона, така и сега имаме вкупно 20 екипи кои се поделени во две натпреварувачки групи. Во групата „Исток“ се екипите на: Струмица, Феникс 2010, Ангели, Баскет КАМ, Куманово 2, Ролинг 08, Борец Баскет, МКК Куманово, Пробаскет и Шкупи. Во групата „Запад“ ќе се натпреваруваат екипите на: Тетекс ТТК, Спорт Тим, Партизан Водно Санс, Чаир 2030, Мега Баскет, Пелистер Медика карта, Риниа, ГКК Охрид, Хераклеа и Спарта. Согласно системот за натпреварување, во регуларниот дел од сезоната 2020/2021, во двете групи ќе се одиграат вкупно по 18 првенствени рунди. Првопласираните четири екипи од двете групи, ќе се пласираат во четвртфиналето, кое се игра во два добиени натпревари. Четирите победници од…

Одиграна првата рунда во Втората машка ракометна лига

Вчера започна Прва лига во ракомет за мажи, со нов систем на одигрување. Само да напоменеме дека, поради моменталната ситуација со вирусот, ќе се одиграат 7 рунди, а во секоја од нив ќе еден ракометен клуб ќе биде домаќин на мини турнир. ДАТУМ ГРУПА А / РК КИЧЕВО ДОМАЌИН РЕЗУЛТАТИ 04/10/2020 РК РИНИА – РК ПРЕСПА 23 – 32 04/10/2020 РК КИЧЕВО – РК ШАМИПОН 24 – 40 04/10/2020 РК АЕРОДРОМ – РК ДРАЧЕВО 27 – 27 04/10/2020 ГРК БОРЕЦ – РК ЈЕХОНА 33 – 35 ДАТУМ ГРУПА Б /…

2. МФЛ: Брегалница и Тиквеш лидери на Исток, Гостивар успеа да избие на Запад

Вчера се одригра 6-та рунда од двете дивизии во Втората македонска фудбалска лига. Брегалница и Тиквеш со ист број на бодови го делат првото место на Исток, а Гостивар успешно се избори и стана лидер на западната дивизија откако на домашен терен во директниот дуел го совлада ФК Скопје со 2:0. ИСТОК: Како што посочивме, Тиквеш стигна до лесна победа од 1:3 на гостувањето кај ФК Слога Виница, а Брегалница со 0:1 во Пехчево го совлада тимот на Кит Го. Составот на Кожув остана на 3-та позиција откако го победи…