Пелистер со нова „стотка“, но и Гостивар знаеше да игра – НБА во Битола, за 111:115 на самиот крај!

Екипите на Пелистер и на Гостивар одиграа неверојатен натпревар и можеби најефикасен во историјата на македонската кошарка, кога станува збор за регуларните 40 минути. Се играше со брзо темпо, „наместени нишански справи“ и пред се, со слаба одбрана. На полувреме, предност имаше домашниот тим на Пелистер со 56:52. Третиот период им припадна убедливо на гостите со дури 20:37, за да во последната четвртина, „зелените“ успеат само да намалат на 4 негатива за втор пораз во оваа сезона. Најефикасен убедливо беше Ивица Димчевски со 35 поени и 9 скокови, а кај…

Прв пораз за Пелистер, „луд“ натпревар за Куманово во Гостивар!

Вчера беа одиграни неколку заостанати натпревари кои донесоа интересни резултати. Имавме три средби од четвртата рунда, но и еден дуел од третата. Во терминот од 16:00 часот, рутинска победа над очајниот Црн Дрим запиша составот на ФМП Академија. Екипата од Скопје, водеше во текот на целиот натпревар, а крајниот резултат беше со високи +21, односно 65:86, каде се издвои Атанасов со „дабл-дабл“ учинок – 21 поен и 12 скокови. Нешто подоцна, од 17:30, до крај неизвесен дуел одиграа тимовите на Кожув и Вардар, каде победникот го добивме по продолжение од…

Пријателски натпревар: Куманово со нерешен исход се враќа од Гостивар

КК Куманово 2009 и КК Гостивар одиграа нерешен пријателски натпревар 84:84, во салата „Младост“ во Гостивар. Првото полувреме отиде во полза на домашниот тим, па гостиварци на пауза отидоа со предност од 11 поени, 50:39. Во вториот дел, подобар беше тимот на Владимир Мирковски со 34:45. Поради повреди, Марјан Србиновски не можеше да смета на Марјан Јанески и Малком Армстед, па поентерски најефикасни беа Александар Костоски со 22, односно Александар Тодоровиќ со 21 поен. Во Куманово, тоа беа Хулио Гуити со 23 поени и Џош Селби со 20. Наредната недела,…