ВРЕМЕПЛОВ:(ВИДЕО) 27 години од првиот натпревар на фудбалската репрезентација на Македонија

На 13-ти октомври 1993 година, на стадионот Шпортни Центер „Станко Млакар“ во Крањ, македонската фудбалска репрезентација го одиграла својот прв натпревар по осамостојувањето, против тимот на Словенија. Станува збор за пријателски натпревар, на кој, Македонија славела со 4:1, а на трибините имало одлична атмосфера со повеќе од 3.000 гледачи. Стрелци на головите биле: Зоран Бошковски 3′ минута, Дарко Панчев во 37′ минута, Чедомир Јаневски во 48′ минута и Драги Канатларовски за вкупните 4 погодоци во 51′ минута. За словенците, единствен стрелец бил Јанез Пате во 40′ минута. Андон Дончевски бил…