НБА: Лејкерси со 12 скокови во напад и со 9 украдени топки, за вкупни 3:1

Лос Анџелес Лејкерс стигна до третата победа во серијата со Денвер Нагетс и прв меч-топка за влез во големото финале. Но, можно ли е и трето враќање на Мари и Јокиќ во третиот дуел по ред? Ентони Дејвис беше најефикасен на натпреварот со 34 поени. Веднаш зад него, беше Џамал Мари со 32 поени. Леброн Џејмс постигна 26 поени, а Двајт Хаурд со „дабл-дабл“ учинок беше еден од главните фактори на овој меч за Лејкерс. Тој постигна 12 поени и имаше 11 скокови. Лејкерси со 12 скокови во напад и…

Нова “мајсторка“ во НБА, најзаслужен беше Јокиќ

Со 34 поени, 14 скокови и 7 асистенции, Никола Јокиќ заедно со својата екипа обезбеди 7-ми натпревар за влез во “малото“ финале на западната конференција. За него, Мајкл Портер Јр. изјави дека оваа вечер тој бил најдобриот играч во светот. Тимот на Денвер ги совлада Клиперс со 111:98. Екипата на Док Риверс имаше неверојатни 19 поени разлика на почетокот на 3/4, но потоа се случи огромен пресврт, па до крајот темпото беше диктирано од страна на играчи на Денвер. Џамал Мареј и Никола Јокиќ “танцуваа“ по теренот. За скоро 40…