РК Клубови во Европа: Очекуван висок пораз за Металург, Еурофарм Пелистер со ново разочарување!

Македонските ракометни клубови, Металург од Скопје и Еурофарм Пелистер од Битола, вчера одиграа натпревари во Европа, односно регионот. За жал, не беа успешни и забележаа нови порази во своите лиги. Прв на програмата беше Металург, кој во Русија за дуелот со Чеховски Медведи замина со само 11 ракометари. Здравствени проблеми си го направија своето, па Металург се враќа во Скопје со празни раце од 6-та рунда во Европската Лига. Реално за очекување беше и пораз со високи 13 голови разлика, за конечните 40:27. Рускиот состав кој во минатото служеше за…

Вардар го прочита Фленсбург, голема и важна победа за Алушовски

Ракометниот клуб Вардар 1961, на домашен терен го совлада силниот германски состав на Фленсбург. Натпреварот се одигра како 4-та рунда од Група А во Лигата на Шампионите. По еден месец пауза, тимот на Стевче Алушовски одигра натпревар од силното европско натпреварување. Во Скопје гостуваше Фленсбург, кој беше голем фаворит во денешниот дуел. Но, македонскиот шампион ја прочита играта на Мајк Махула. Вардар славеше со 31:26, а на полувреме имаше само 2 голови предност, 17:15. Алушовски одлично ротираше и ги одмораше ракометарите. Не му дозволи на гостинот да наметне своја игра,…

Денеска започнува Еврокуп, в четврток Евролига

Денеска во 19:00 часот започнува новата сезона од кошаркарскиот Еврокуп, а в четврток во 19:30 часот пак, се враќа најсилното натпреварување, Евролигата. Денеска во исто време во Подгорица и Бурса се отвора новата 2020/21 сезона, во второто по јачина кошаркарско натпреварување во Европа, каде Будуќност ја пречекува Бреша, а Бурсаспор е домаќин на Тренто. Во четврток пак, во 19:30, новата сезона во Евролига ја отвораат Анадолу Ефес и Зенит Петерсбург во Истанбул. Во продолжение, можете да ги прочитате сите групи од Еврокуп ( први 4 од секоја група одат во…

АНАЛИЗА: Барселона и Веспрем убедливи, изненадување во Германија

Денеска се одиграа три средби од машката ракометна Лига на шампиони, а дуелот помеѓу Вардар и Елверум беше одложен. Како изненадување, можеме да го наведеме поразот на Кил од составот на Нант. Французите со високи 8 голови разлика, 27:35 го растурија германскиот тим на нивен терен. Одличниот и искусен шпанец, Валеро Ривера беше стрелец на 10 голови за Нант но остана и најефикасен на натпеварот. Голманот Емил Нилсен, беше од големо значење бидејќи имаше неколку клучни одбрани кога Кил беше во мал налет, за на крај да достигне до бројката…

Порто го совлада Мешков, Митревски со 13 одбрани

Денеска на програмата беа 4 дуели од второто коло во ракометната Лига на шампиони. Во првиот термин од 18:45, на првиот натпревар, Олборг беше убедлив и со 38:29 го растури Мотор. Лукас Сандел, Николај Кристенсен и Јонас Самуелсон постигнаа по 7 голови. Во исто време се играше и Виве Киелце со Пик Сегед. Полскиот тим забежа победа од 26:23, а најефикасен беше Алекс Дујшебаев со 8 од 11 . Кањељас со 11 голови од 18 обиди, без помош од соиграчите не успеа да обезбеди подобар резултат на гостувањето во Киелце.…