ФУТСАЛ: Пораз од БиХ на стартот од квалификациите за ЕП!

Футсал репрезентацијата на Македонија, со пораз од 2:1 против Босна и Херцеговина ги започна квалификациите за Европското Првенство. Во Зеница, македонската репрезентација загуби од домашната репрезентација, а двата голови за домашната селекција ги постигна Бошковиќ. Босанците водеа со 2:0, а потоа ние преку Петровиќ намаливме на 2:1. Тоа беше и крајниот резултат, иако бевме подобри во второто полувреме со неколку шанси за да изедначиме и да се вратиме со 1 бод во Скопје.  На 3-ти февруари, селекцијата на Македонија предводена од Васко Скендеровски, ќе го одигра вториот меч од квалификациите.…

Ги видовме слабите страни на БиХ – рутинска победа за Македонија!

Одбојкарската репрезентација на Македонија, рутински со 3:0 славеше против селекцијата на Босна и Херцеговина, во нивниот втор дуел на квалификацискиот турнир во Скопје. Ги видовме и ги научивме слабите страни на репрезентативците на Босна, па без проблеми го добивме вториот меч во рок од четири денови. Во првиот сет имавме константна позитива од 3 поени, која пред самиот крај се искачи и на солидни +5, за 20:25. Во вториот, нешто потешко, славевме на разлика со 24:26, но тоа само можеше да биде од психолошка корист за самиот крај во третиот…

Нора Морк ја одведе Норвешка во финале – дали Франција ќе биде „тврд орев“!?

Финале на Европско Првенство во ракомет за жени – Норвешка против Франција, Нора Морк против жилавиот состав на Оливије Крумболз, две фантастични екипи една против друга, за врвот на Европа. Норвешка славеше во скандинавскиот дуел против Данска со 27:24, иако на полувреме губеше со 10:13. Нора Морк и екипата имаа сили за пресврт и обезбедија финале. Франција пак, рутински се справи со младиот и изморен состав на Хрватска победувајќи со 30:19 од лесни 15:5 во првиот дел. Дуелот е закажан за во недела од 18:00 часот, а во 15:30 пак,…

ЕП: Хрватска против Франција – класик помеѓу Норвешка и Данска!

Европското ракометно првенство во женска конкуренција е пред самиот крај, откако денеска се комплетираше групната фаза и го добивме сите четири патници во полуфиналните дуели. Со огромната победа на Хрватска над Германија, составот на Ненад Шоштариќ успеа да се пласира на завршниот турнир и да закаже дуел со великанот Франција. За Хрватска, ова е одличен турнир и големо изненадување приредија во спортската јавност – но, тоа е токму најпотребното во овие денови. Во вториот натпревар, силите ќе ги одмерат скандинавските ѕверки Норвешка и Данска и ќе приредат вистински класик. Данска…

НОРА МОРК – Норвешкиот бомбардер повторно доминира!

Зад неа се десет операции на колената и долги години надвор од терените. Јавноста советуваше да стави крај на професионалната кариера, имаше и голем број на анкети дека повеќе не треба да го мачи своето тело, но, за 29-годишната ракометарка, тоа е веќе минато… Нора Морк е повторно на највисокото можно ниво и доминира како норвешки бомбардер. Таа е висока само 167цм и е десен бек на репрезентацијата на Норвешка (пред неколку години конкурираше и за најдобар играч во светот на таа позиција), гладна за доминација на меѓународната сцена. Тоа…

Македонија останува 65-та фудбалска сила во светот!

Машката репрезентација на Македонија останува 65-та фудбалска сила во светот на најновата ранг листа на ФИФА. Иако го остваривме историскиот резултат против Грузија и се пласиравме на Европско Првенство, поразот од Ерменија не дозволи да напредуваме од претходниот пат. Сите наши противници во групната фаза од ЕП се подобро пласирани: Холандија е на 14-то, Австрија е на 23-то а Украина на 24-то место во светот.

Ангеловски објасни: Прекините и задната линија да ја затвориме, се почнува од нас!

Селекторот на Македонската фудбалска репрезентација, во кратко видео обраќање за ФФМ објасни каде ги бара слабостите на домаќините и преку кои играчи можеме да направиме позитивен резултат. Нешто најважно што треба да го направиме е да ги оставиме нивните два одбранбени играчи под притисок, да не можат да организираат напад, да идат на долга топка. Да имаме поголем посед од нив, бидејќи играат многу широко па треба да го искористиме просторот. Тука се најопасните наши поединци, Елиф, Горан па да нападнеме на задната линија, потпомогнати од Џани и Стефан во…

МКД до 21: Список на фудбалери за дуелите против Казахстан и Израел

Македонската фудбалска репрезентација до 21 година, на 8-ми октомври против Казахстан и на 13-ти октомври против Израел го продолжува квалификацискиот циклус за пласман на ЕП 2021. Натпреварите ќе се одиграат на тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Скопје. Во четврток со почеток од 13:00 часот, а во вторник во 14:30. Како и до сега, не е дозволено присуство на публика. Селекторот на нашата млада репрезентација, Благоја Милевски, за двете важни пресметки ги избра следниве фудбалери: ГОЛМАНИ: Ристе ЈАНКОВ (Работнички), Давид ДЕНКОВСКИ (Брегалница), Марко АЛЧЕВСКИ (Академија Пандев); ОДБРАНА: Агрон РУФАТИ (Зорја, Украина)),…