РК Клубови во Европа: Очекуван висок пораз за Металург, Еурофарм Пелистер со ново разочарување!

Македонските ракометни клубови, Металург од Скопје и Еурофарм Пелистер од Битола, вчера одиграа натпревари во Европа, односно регионот. За жал, не беа успешни и забележаа нови порази во своите лиги. Прв на програмата беше Металург, кој во Русија за дуелот со Чеховски Медведи замина со само 11 ракометари. Здравствени проблеми си го направија своето, па Металург се враќа во Скопје со празни раце од 6-та рунда во Европската Лига. Реално за очекување беше и пораз со високи 13 голови разлика, за конечните 40:27. Рускиот состав кој во минатото служеше за…

Вистинско засилување доаѓа во Битола! Карим Хендави е нов голман на Еурофарм Пелистер!!!

Битолскиот ракометен клуб, Еурофарм Пелистер, одлучи да ја засили голманската линија – го потпиша најдобриот египетски голман, искусниот Карим Хендави. Хендави има 32 години, а веќе подолг период е во врвот на европскиот ракомет со својот талент и знаење. Доаѓа од романска Добруџа, а пред тоа настапуваше 2 сезони и за турски Бешикташ. Голманот ќе се приклучи на тренинзите кај Жељко Бабиќ по завршувањето на СП во неговата земја. Денеска селекцијата на Египет го отвори првенството со победа над Чиле од 35:29. Новиот голман на битолскиот клуб е висок 188…

Мандалиниќ останува во Еурофарм Пелистер: Градот и тимот имаат душа, задоволен сум!

Хрватскиот ракометар, Стипе Мандалиниќ, го продолжи договорот со РК Еурофарм Пелистер на уште 1 година и 6 месеци, откако веќе половина година ги брани боите на битолскиот гигант. На половина од неговата прва сезона во Битола, Мандалиниќ и клубот во перфектна согласност дојдоа до продолжување на соработката и за сезоната 2021/22. Мандалиниќ се наметна со својот капацитет, квалитет и харизма и по шест официјални натпревари беше најдобар стрелец на Еурофарм Пелистер оваа есен. Одигра 21 натпревар за екипата и веднаш стана миленик на битолските љубители на ракометот. На Струшкиот турнир…

Заврши првата фаза – за титула ќе се бори и Еурофарм Пелистер 2!

Вториот тим на Еурофарм Пелистер обезбеди место во плеј-оф разигрувањето кое сочинува 8 тимови од најсилната македонска ракометна Суперлига. Со победата од 16:23 над РК Прилеп, младите битолчани ја задржаа 3-та позиција пред Тиквеш, и обезбедија историски пласман помеѓу најдобрите тимови во втората фаза од националното првенство. Екипата на Александар Јовиќ покажа голем напредок во играта во последните неколку средби и заслужено се најде помеѓу силните тимови. Во денешните последни натпревари, Тиквеш оствари „пирова“ победа над Работнички со 29:31, а Бутел убедливо славеше во дерби дуелот со Металург, 23:31. На…

Ракометарите на одмор, Еурофарм Пелистер почнува со подготовки на осми јануари

Со завршувањето на натпреварот од првата рунда во групата А на СЕХА Гаспром лигата против Металопластика во понеделникот, завршија активностите и на РК Еурофарм Пелистер за есенската полусезона. Сите ракометари се на одмор, со исклучок на оние кои ќе бидат дел од националните репрезентации. Клубот извести дека со подготовки за вториот дел од сезоната, екипата ќе започне на 8-ми јануари во Битола. По Божиќните празници, Бабиќ ќе прозива во спортската сала „Јован Калаузи“ во Битола, каде ракометарите ќе тренираат неполни две недели. Централната фаза на подготовки е предвидена од 20-ти…

Бабиќ: Играчите се смрзнуваа во салата, условите се ненормални!

Откако Еурофарм Пелистер го совлада составот на Металопластика со 30:26 во рамките на регионалната СЕХА Газпром Лига во Битола, тренерите на двете екипи се пожалија на условите во спортската сала „Боро Чурлевски“ и посочија дека се апсолутно неприфатливи. Најпрвин на прес конференцијата, Жељко Бабиќ се пожали на ниската температура, а потоа неговите зборови ги потврди и искусниот стратег на српска Металопластика, Веселин Вуковиќ. Сакам да испратам една порака до битолчани. Тука нема услови за игра… Оваа температура во која тренираме и играме не е нормална, и тоа не му прилега…

Започнуа СЕХА, познати се термините за Вардар и Еурофарм Пелистер!

Денеска започнува новата сезона од регионалното ракометно натпреварување СЕХА Газпром лига, а во 17:00 часот го отвораат екипите на Нексе и Војводина, во Нашице. Во оваа сезона, од Македонија ги имаме Еурофарм Пелистер и Вардар 1961 во група А, односно група Б. Противници на битолскиот тим ќе бидат: Металопластика, ППД Загреб и Татран Прешов, а „црвено-црните“ ќе се борат со: Нексе, Војводина и Мотор Запорожје. Првиот натпревар за Еурофарм Пелистер е во понеделник од 17:45 часот кога на домашен терен ќе ја пречекаат екипата на Металопластика. Нашиот друг учесник, Вардар,…

Еурофарм Пелистер го надигра Требње и ја запиша првата победа!

Екипата на Еурофарм Пелистер ја запиша првата победа во Европската Лига откако на домашен терен го совлада тимот на Тримо Требње со 33:26. Првото полувреме заврши со голем број на погодоци, но и висока предност за нашиот состав со 20:14. Во вториот дел, Еурофарм Пелистер го одржуваше водството дури и ги доби вторите триесет минути со 13:12 за конечни 33:26. Прв на листата на стрелците беше Стипе Мандалиниќ со 11 погодоци. Во следната рунда, битолскиот клуб гостува кај Татабања во февруари следната година.

Маџовски: Бевме многу лоши во Требње, но, утре ќе ја вратиме самодовербата со победа!

Во кратко интервју за својот клуб, Бојан Маџовски ги прифати критиките и самиот посочи дека на гостувањето кај Тримо Требње одиграле катастрофален натпревар, со најголем број на промашени зицер-ситуации досега. Можам да ви кажам дека во Словенија го имавме еден од нашите најслаби натпревари. Иако создававме позиции и шанси, постоеше голем проблем со реализацијата. Противникот не нè изненади со ништо од тоа што го подготвувавме, па дури и можам да кажам дека го спречивме нивното најсилно оружје – транзиција и брзата игра. Сепак, со тринаесет промашени зицери, тешко се добива…

(ФОТО) Еурофарм Пелистер го одработи последниот тренинг пред денешниот дуел со Требње

Ракометниот клуб Еурофарм Пелистер го одработи последниот тренинг пред денешниот натпревар против Тримо Требње во Словенија. За битолскиот клуб и нашиот втор претставник во Европската Лига, ова ќе биде четврти натпревар во групната фаза во кој ќе се обидат да ја запишат првата дебитантска победа, по неуспешните два дуели со ГОГ и Рајн Некар Левен, и нерешениот резултат со Кадетен. За домаќините, ова е само втора средба, а на отворањето беа поуспешни од Татабања на гости. Екипата на Урош Зорман го забележа првиот пораз во 2020 година, откако тој стана…