Големо ракометно дерби во женската Суперлига

Денеска на програмата е големото ракометно дерби помеѓу ЖРК Металург Скопје и ЖРК Куманово. Натпреварот започнува во 16:30 часот во салата „Автокоманда“. Ова ќе биде натпревар од седмата рунда, но Металург има одиграно еден дуел помалку од тимот на Куманово, кој е лидер на табелата со 18 бодови по 6 одиграни средби. Составот од Скопје е делба на втората позиција со ЖРК Вардар СЦБТ, кои имаат освоено по 15 бодови, односно максимален учинок. Тимовите на Металург и Куманово се главни фаворити за освојување на титулата во новата сезона од ракометна…

РАКОМЕТ ЖЕНИ: Металург постигна 52, Куманово 35…

Вчера се одиграа три средби во рамките на 5-та рунда од женската ракометна Суперлига на Македонија. Во терминот од 16:00 часот, екипата на ЖРК Металург постигна неверојатни 52 погодоци против тимот на ЖРК Кузман-Вардар, кој остана на само 11 и забележа катастрофален пораз, но во дуел со еден од најсилните колективи во лигата. На врвот од листата на стрелците беше Дамчевска од Металург со 10 постигнати голови. ЖРК Куманово тргна во поход по нови 3 поени во исто време како и тимот со кој го делат првото место. Кумановки беа…