ФУТСАЛ: Македонскиот шампион Шкупи се пласираше во најдобрите 32 во Европа

Македонскиот футсал шампион, екипата на Шкупи, со победата од 3:0 над Блу Меџик од Даблин, се пласираше помеѓу најдобрите 32 тимови во Европа. Футсал Лигата на шампиони на УЕФА е во нокаут фаза, а нашиот тим Шкупи обезбеди место во 1/16 финалето. Ирскиот тим дојде во Македонија и го одигра дуелот во арената „Борис Трајковски“, но дома си заминува без понатамошен прогрес. Резултатот во 7-та минута го отвори Сефери преку пенал. Во вториот дел, Соареш со автогол во 30-та минута му ја олесни работата на Шкупи, за да во последните…