Тимот започна со тренинзите: Ќе биде тешко, но Македонија очекува пласман на ЕвроБаскет!

Машката сениорска репрезентација, денеска го одржа првиот од петте планирани тренинзи во Скопје, пред патувањето за Перм на 15-ти февруари. На првиот собир кој селекторот Александар Тодоров го закажа од 13:00 часот, се појавија сите повикани кандидати. Поради болки во пределот на листот од десната нога, првиот тренинг превентивно го пропушти Марко Симоновски. Од лекарскиот тим на нашата сениорска селекција веруваат дека веќе на некој од наредните тренинзи во Скопје ќе биде во строј, и подготвен за настап. Отвораме против Италија на 18-ти февруари од 15:00 часот, а ден подоцна…

ВИДЕО: Извонредниот погодок на Елиф Елмас – втор по ред во дресот на Наполи!

Македонскиот фудбалски репрезентативец Елиф Елмас, го отвори натпреварот со Парма постигнувајќи извонреден погодок во соло продор. Ова е втор по ред за „дијамантот“, по оној против Специја во „Копа Италија“.

ЕВРОБАСКЕТ 2022: Познати се термините за натпреварите во Перм!

Машката сениорска репрезентација на Макоднија, ќе ги одигра решавачките натпревари од квалификациите за Евробаскетот 2022 во доста рани термини, одлучи натпреварувачката комисија на ФИБА. Но, рани само според македонската пресметка на времето кое е „четири часа“ оддалечено зад часовната зона во Перм, каде ќе се игра и февруарскиот „меур“ од квалификациите. Првиот натпревар на турнирот кој ќе се игра во Арената „Молот“, многу извесно без присуство на публика, ќе го играме против селекцијата на Италија, од 15:30 по македонско, односно 19.30 по локално време. Ден подоцна, во истиот термин, ќе…

КАКО ГРОМ ОД ВЕДРО НЕБО: Италијански гигант на продажба додека се бори за титула?

Големата светска криза и празните стадиони допринесоа големи финансиски минуси во светот на фудбалот и ситуацијата станува се потешка. Како пренесува „Коријере дело спорт“, семејството Жанг планира да го продаде Интер и веќе ја ангажирала банката на Ротшилд да го стори тоа. Кинезите вложија повеќе од 700 милиони евра, но Интер испадна од престижната Лига на шампиони. Тимот е во реална борба за италијанското „скудето“ каде заостанува само 1 бод пред Милан со ист број на одиграни средби, а „Нероазурите“ денеска го декласираа и Кротоне со 6:2. Исто така, јасно…

Големи проблеми за Тодоров: Еден позитивен кошаркар и други двајца под знак прашалник

Македонската кошаркарска селекција денеска од 15:00 часот ќе се соочи со тимот на Италија во арената „Саку Сурхал“ во Талин, но со доволен број на проблеми кои внесуваат паника во екипата. Имено, КФМ објави дека резултатите од последното тестирање во нашиот национален тим покажале дека Љубомир Младеновски има позитивен наод, а за Бојан Трајковски и Џејкоб Вајли следуваат дополнителни здравствени проверки. Покрај сите превземени мерки од страна на федерацијата, спроведени пред почетокот на подготовките во Скопје, но и за време на престојот во главниот град на Естонија, PCR тестирањето покажа…

Пандев во друштво на Перуци, Барези, Костакурта…

Горан Пандев влезе во друштвото на најдобрите откако на мечот против Торино го забележа својот 450-ти настап во италијанското првенство, Серија А. Капитенот на македонската репрезентација е на 34-то место на вечната листа на фудбалери со најголем број на настапи во „калчото“. Пандев е во широко друштво на легендарните Андреа Пирло (495), Анџело Перуци (479), Франко Барези (471), Алесандро Костакурта (458) и Роберто Баџо, кој има само 6 настапи повеќе. Горан Пандев до ваков рекорд стигна играјќи за Анконитана, Лацио, Интер, Наполи и Џенова, а досега има одиграно 26.378 минути.…

Денеска се враќа „Бундес“, утре „Калчо“

По скоро 3 месеци, се враќа германската Бундес Лига. Првенството вечерва во 20:30 го отвораат ланскиот шампион Бајерн Минхен и екипата на Шалке. Утре пак, во 18:00 часот на домашен терен Фиорентина ќе го пречека тимот на Торино во првото коло од Серија А. Како и секоја година па така и оваа, германците отвораат во петок. Бајерн Минхен ќе ја пречека екипата на Шалке и ќе се обиде да ја оправда фаворитската улога во првото коло. Нови членови на Бундес Лигата за оваа сезона се: легендарниот и чест член во…