Интересна приказна од Русија: Тенисер избегал од прегледи, му се заканува суспензија

Сем Квери е моментално во центарот на светските тениски случувања, откако не ги испочитувал здравствените протоколи кои се пропишани на секој тениски турнир. Американскиот тенисер добил позитивен тест од корона вирус кога пристигнал во Санкт Петербург, па мораше да го откаже настапот на турнирот. Квери во Русија допатувал со својата сопруга и нивното 8-месечно бебе, а планот бил долгите 14 дена да ги поминат во самоизолација. За семејството тоа не претставувало проблем бидејќи им бил понуден скап и луксузен дворец во кој сигурно нема да имале време ни да ги…