Историја на Купот на Македонија: Три освојувачи во најдобрите четири екипи за оваа сезона – 1/2 финалните двојки се познати!

Националниот фудбалски Куп е во завршна фаза, откако натпреварувањето стигна до 1/2 финале. Пласман во најдобрите 4 екипи обезбедија: Академија Пандев, Македонија Ѓорче Петров, Силекс и Струга. По направениот ждреб во „Куќата на Фудбалот“, беше одредено дека на 7 април 2021 година, силите ќе ги одмерат: МАКЕДОНИЈА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ – АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ СТРУГА – СИЛЕКС Силекс има две титули во Купот, откако првин ја освои втората во историјата на Македонија во сезона 1993/94 против Пелистер, по ФК Вардар една година порано, а нивниот втор трофеј, кратовчани го добија во сезоната…

Куп на Македонија: Најдобрите 16 ракометни екипи обезбедија втора фаза

Македонскиот ракометен Куп за мажи започна минатата недела, откако првин беше завршена елиминациската фаза каде учество во осминафиналето обезбдија 16 победници од првите дуели за оваа сезона. Во следната фаза, ќе се формираат четири групи од по четири тимови, кои ќе бараат место во најдобрите осум за 2021 година. Елиминациските мечеви се одиграа без реванш дуел, во повеќе термини. Во продолжение, можете да ги погледнете сите резултати но и записници за статистичкиот дел. РК Вардар – РК Текстилец 47:11 (записник)РК Преспа – РК Струга 16:32 (записник)РК Еурофарм Пелистер 2 – РК Јехона 40:19 (записник)РК…

Куп на Македонија во Футсал: Одредени 1/8 финалните парови

Денеска во „Куќата на фудбалот“, беа одредени 1/8 финалните парови за Купот на Македонија во Футсал. Натпреварите ќе се одиграат на 6-ти и 7-ми февруари: КФМ КЕГИ МОБИ – КМФ ПРОЕКТ-ЈОСИФОВО / КМФ ОВЧЕ ПОЛЕКМФ ЖЕЛЕЗАРЕЦ – КМФ ШКУПИКМФ АРБЕН БАЈРАМИ – КМФ СК ПРОЕКТ- ЦИКОКМФ КЛИМИ – КМФ КАРАДАКУКМФ ЈУВЕНТУС СЕРАВА – КМФ СЕЕ УНИВЕРСИТИ / КМФ ШКЕНДИЈАКМФ МАЛ АЈАКС – КМФ ЦРНА РЕКАКМФ ФК КРАТОВО – КМФ ВЕЛЕСКМФ ЕНХАЛОН 2020 / КМФ ВЕЛЕШТА – КМФ АСТИБО