Списокот на Тодоров објавен, Македонија атакува со новиот натурализиран американец Вајли

Селекторот на сениорската кошаркарска репрезентација го објави конечниот список од 15 играчи кои ќе тренираат заедно, а потоа ќе заминат на напорните натпревари во Перм. Подготовките започнуваат утре во 13:00 часот, а вкупно ќе бидат одработени 5 тренинзи во Скопје. Александар Тодоров селектираше уште двајца кошаркари кои подоцна ќе се приклучат на тимот*. На 15-ти февруари, во раните утрински часови, со чартер-лет е планирано тргнувањето за Русија. СПИСОК НА ПОВИКАНИ ИГРАЧИ ЗА ПОДГОТОВКИТЕ И НАСТАП ВО ФЕВРУАРСКИ КВАЛИФИКАЦИСКИ ЦИКЛУС ЗА ЕВРОБАСКЕТ 2022 ГОДИНА 1. Андреј Магдевски (МЗТ Скопје Аеродром) 2.…

Подготовките стартуваат за две недели, Тодоров: Ќе биде напорно, идеално би било да тргнеме без проблеми!

Подготовките за февруарскиот „прозорец“ на ФИБА кој предвидува настап на турнирот во Перм, ќе стартуваат на 10-ти февруари во Скопје, за КФМ.МК потврдува селекторот на нашата најдобра машка селекција, Александар Тодоров. „Претходно, оние играчи кои ќе бидат во Скопје, ќе ги поминат задолжителните тестирања од Ковид-19. Откако ќе ги добиеме резултатите, почнуваме со работа“ – вели Тодоров. Според плановите на стручниот штаб на „црвено-жолтите“, во Скопје ќе биде реализиран уводнито дел од подготовките. „Ќе работиме пет дена во Скопје, во салата на СЦ „Јане Сандански“. Планирано е во процесот да бидат…

Пелистер со нова „стотка“, но и Гостивар знаеше да игра – НБА во Битола, за 111:115 на самиот крај!

Екипите на Пелистер и на Гостивар одиграа неверојатен натпревар и можеби најефикасен во историјата на македонската кошарка, кога станува збор за регуларните 40 минути. Се играше со брзо темпо, „наместени нишански справи“ и пред се, со слаба одбрана. На полувреме, предност имаше домашниот тим на Пелистер со 56:52. Третиот период им припадна убедливо на гостите со дури 20:37, за да во последната четвртина, „зелените“ успеат само да намалат на 4 негатива за втор пораз во оваа сезона. Најефикасен убедливо беше Ивица Димчевски со 35 поени и 9 скокови, а кај…

Со триминутен „блиц-крик“, Кожув го скрши отпорот на младите „металци“!

Се чини дека гостинската екипа како да имаше сили за неполни 20 минути. На гостувањето во Гевгелија, МЗТ Скопје Уни Банка покажа дека има талент, но и дека треба многу да работи во обидот да дојде до потребното искуство за играње на прволигашки натпевари, особено на гостински терен. Триминутната серија, односно една добра четвртина, втората, му ја донесе на Кожув победата на овој натпевар. КОЖУВ – МЗТ СКОПЈЕ УНИ БАНКА     100:79 Многу подобар почеток имаа младите гостински кошаркари. Во шест минути направија предност од (18:10), која не ја задржаа и…

Пелистер до нова „стотка“ и просек 100.1, Куманово со нов тренер во нов пораз!

Денеска на програмата од Првата машка кошаркарска лига имавме четири натпревари во рамките од 12-та рунда, каде добивме интересни и „високи“ резултати. Денот го отворија екипите на Црн Дрим и Вардар, во неизвесен дуел кој се играше во полно темпо, а домаќините снемаа сили во последниот период. Екипата на Вардар славеше со 68:81, и ја оствари втората победа по 10 одиграни мечеви. Прв на листата на стрелци беше Ташковски со 25 поени. Во терминот од 17:00 часот, Куманово со нов тренер, го пречека тимот од скопско Тафталиџе, ТФТ. Игор Ѓорѓиевски…

Прв пораз за Пелистер, „луд“ натпревар за Куманово во Гостивар!

Вчера беа одиграни неколку заостанати натпревари кои донесоа интересни резултати. Имавме три средби од четвртата рунда, но и еден дуел од третата. Во терминот од 16:00 часот, рутинска победа над очајниот Црн Дрим запиша составот на ФМП Академија. Екипата од Скопје, водеше во текот на целиот натпревар, а крајниот резултат беше со високи +21, односно 65:86, каде се издвои Атанасов со „дабл-дабл“ учинок – 21 поен и 12 скокови. Нешто подоцна, од 17:30, до крај неизвесен дуел одиграа тимовите на Кожув и Вардар, каде победникот го добивме по продолжение од…

КК Пелистер останува лидер – прва победа против Работнички во Скопје!

Денеска беше комплетирана 10-та рунда од кошаркарската Суперлига, со дуелот помеѓу Работнички и Пелистер, кој битолчани ги добија со убедлив резултат постигнувајќи нова „стотка“, 81:105. Ова е воедно и прв триумф за овој клуб на гостување во „Градски Парк“. Непоразените екипи до оваа рунда, одиграа меѓусебен дуел кој не беше испланиран до завчера, но за одлично подготвениот тим на Пелистер не беше проблем. Лесно го надиграа скопскиот гигант и го одлучија мечот дури во првото полувреме. Остануваат единствена екипа со 6/0 и максимални 12 бодови во есенскиот дел. Најефикасен на…

КК Пелистер и КК Работнички без пораз во првиот дел од новата сезона!

КК Пелистер и КК Работнички се единствените тимови кои немаат пораз во првиот дел од новата сезона, во националното кошаркарско првенство. Годината 2020, вчера ја завршија со победите над ФМП Академија односно Еуро Никел. Пелистер беше убедлив на гостување во Скопје со 67:95, а Работнички го пречека тимот од Кавадарци и славеше со минимален резултат од 89:95, но доволен за нови целосни бодови. Битолчани одиграа 5 натпревари и имаат кош разлика и на заслужен „зимски распуст“ одат со неверојатни +186, додека пак, Работнички, запиша 4 победи и има само +29.…

Андрејевиќ со „дабл-дабл“ учинок му ја донесе третата победа на Куманово!

Кошаркарскиот клуб Куманово стигна до третата победа оваа сезона откако на домашен терен го совлада тимот на Црн Дрим, со резултат 86:75 (48:37). Составот на Мирковски тргна фуриозно уште во првиот период кога по 10 минути игра имаше предност од 11 поени, за истата да ја задржи и на полувреме по вториот период кој се играше кош за кош, но и во еден момент високи 16 за Куманово. Гостите од Струга немаа сили да ја намалат негативата, па го забележаа третиот пораз во 4 одиграни рунди. Најефикасен во Куманово беше…

НБА во Битола: Пелистер го „наполни“ Вардар за сите пари!

Пелистер и Вардар го одиграа заостанатиот натпревар од втората рунда во Првата кошаркарска лига, каде во текот на сите 40 минути, ниту еднаш не се постави прашањето околу победникот, за конечни 122:72. Откако се комплетираше тимот со враќањето на репрезентативното крило Бојан Трајковски, без никаков попуст, „пелистерци“ одиграа крајно мотивирано и стигнаа до вториот успех во сезоната. Екипата од Битола започна фуриозно уште од самиот старт за на полувреме да има 63:31. Со такво темпо, „зелено-белите“ продолжија и во второто полувреме каде се изгледаше рутински и како на тренинг против…