Лоренцо Мусети влезе во историјата на тенисот

Младиот италијанец Лоренцо Мусети, денеска влезе во историјата на АТП тенисот, откако забележа уште една победа на домашниот турнирот во Сардинија, од категоријата 250. Мусети ќе игра 1/2 финале на еден АТП турнир, а тоа го прави најмлад играч во историјата на тенисот, кој е роден во 2002 година. Италијанецот до тука стигна без изгубен сет, откако ги победи Пабло Куевас, Андреа Пелигрино и Јаник Ханфман. За влез во финалето, ќе игра против србинот Ласло Џере, кој исто така оствари три победи со по 2:0. Тенискиот свет се надева дека…