Куп на Македонија: Најдобрите 16 ракометни екипи обезбедија втора фаза

Македонскиот ракометен Куп за мажи започна минатата недела, откако првин беше завршена елиминациската фаза каде учество во осминафиналето обезбдија 16 победници од првите дуели за оваа сезона. Во следната фаза, ќе се формираат четири групи од по четири тимови, кои ќе бараат место во најдобрите осум за 2021 година. Елиминациските мечеви се одиграа без реванш дуел, во повеќе термини. Во продолжение, можете да ги погледнете сите резултати но и записници за статистичкиот дел. РК Вардар – РК Текстилец 47:11 (записник)РК Преспа – РК Струга 16:32 (записник)РК Еурофарм Пелистер 2 – РК Јехона 40:19 (записник)РК…

Македонија ќе има претставници на СП – тандемот Николов/Начевски е помеѓу најдобрите!

Светската ракометна федерација (IHF) го објави списокот од 19 судиски парови кои ќе ја делат правдата на Светското првенство во Египет, а одредени се и 5 резервни тандеми. Од Македонија ги имаме Начевски и Николов, кои ќе ја претставуваат нашата земја наместо националниот тим, кој не успеа да обезбеди учество на главниот турнир. Земјите од регионот кои ќе имаат претставници се: Хрватска, Црна Гора и Словенија, додека браќата Коњичанин од БиХ се помеѓу резервите. ПРВИ СУДИСКИ ПАРОВИ: Gjorgi Nachevski / Slave Nikolov (Macedonia) Yousef Belkhiri / Sid Ali Hamidi (Algeria)…

РК Металург излезе од карантин – следува пеколен распоред!

Ракометниот клуб Металург Скопје конечно излезе од карантин во кој ги мина последните две седмици, па веднаш тргнува во акција. Пред тимот од „Автокомадна“ следува пеколен распоред – Металург треба да одигра дури 7 натпревари во рок од 12 денови. Дуелите се во рамки на македонската Суперлига, но имаат и едно соочување во Лига Европа. Првиот натпервар е денеска со почеток во 19:00 часот, кога на гостински терен ќе играат против екипата на Бутел. 16 декември, 19:00 часот, сала „Антон Димитров“:  Бутел – Металург (рунда 7) 18 декември, 16:00 часот, сала „Боро…

Тетекс и Охрид со сигурни победи, Куманово загуби минимално од одличниот Борец!

Вчера се одиграа скоро сите натпревари од Втората кошаркарска лига на Македонија во машка конкуренција. Тетекс и Охрид забележаа сигурни победи против Спарта односно Чаир, а вториот тим на Куманово на домашен терен загуби минимално од одличниот тим на Борец Баскет. РЕЗУЛТАТИ: ИСТОК: Баскет КАМ 90:54 МКК Куманово Феникс 86:59 Ролинг Ангели 90:54 Пробаскет Куманово (II) 81:85 Борец Баскет Струмица – Шкупи (одложено) Табела: 1. Ангели 122. Борец 113. Феникс 9 (-1)4. Шкупи 7 (-2)5. Струмица 7 (-1)6. Баскет КАМ 6 (-2)7. Куманово 6 (-1)8. Пробаскет 6 (-1)9. Ролинг 610.…

ВТОРА ЛИГА МАЖИ: Ангели и Чаир без пораз, Хераклеа и Борец веднаш зад нив

За тимовите на Ангели и Чаир се уште нема противници кои ќе им застанат на патот по 5 одиграни рунди, а во врат им дишат екипите на Хераклеа и Борец. ИСТОК: Про Баскет 58–64 Струмица МКК Куманово 92–71 Ролинг  Куманово(2) 49–78 Феникс       Ангели 83-56 Борец Баскет   Шкупи 76–74 Баскет КАМ  ЗАПАД: Хераклеа 62–60 Тетекс ТТКОхрид 105–88 Пелистер Медика КартаСпарта 69–83 ЧаирМега Баскет 96–52 Спорт ТимРиниа 73–102 Партизан Водно Санс

ВТОРА ЛИГА: Лесни победи на Борец, Пелистер и Ангели, неколку одложени средби

Во источната дивизија, од вкупните пет натпревари, се одиграа само три, а на „Запад“, имавме само една одложена пресметка од втората рунда во рамки на Втората машка кошаркарска лига. Борец Баскет го прегази тимот на Ролинг со 52:104, Пелистер на домашен терен ја совлада Риниа со 86:63 а Ангели на гостувањето во Струмица во натпревар со мал број на постигнати кошеви, лесно славеа со 46:67. Во оваа фаза од првенството, имаме 5 екипи со максимален учинок од 2 победи во 2 настапи. РЕЗУЛТАТИ ВТОРА РУНДА:ИСТОК: Феникс 72:68 ШкупиРолинг 52:104 БорецСтрумица…

Втора лига: Убедливи победи на Куманово 2, Борец Баскет, Тетекс и Ангели

Вчера се одиграа средбите од Втората машка кошаркарска лига на Запад и на Исток. Најубедлива победа забележа тимот на Ангели со +30 поени разлика против тимот на Баскет КАМ. Сигурен старт имаше и втората екипа на КК Куманово победувајќи го составот на Ролинг. Тетекс оствари победа на домашен терен против Спорт Тим а Борец Баскет рутински го совлада МКК Куманово. РЕЗУЛТАТИ ПРВА РУНДА: ЗАПАД: Хераклеа – Спарта (86:76)Тетекс ТТК – Спорт Тим (88:69)Риниа – Охрид (77:69)Партизан Водно Санс – Чаир 2030 (65:69)Мега Баскет – Пелистер Медика карта (69:61) Втора рунда…

Почнува машката кошарка, четири натпревари со два директни преноси

По неколку одложувања, денеска и официјално започнува новата сезона од Првата лига во машката кошаркарска конкуренција, според сите државни протоколи за максимално заштитување на здравјето. Ова ќе биде 29-ти пат во историјата, каде свој почеток ќе го има нашето најквалитетно натпреварување, но, и за прв пат во едни околности за кои и не може баш да се каже дека се кошаркарски. Во рамките на првата рунда, денеска имаме два натпревари, а вкупно ќе се одиграат четири. Имаме две одложени средби поради недоволен број на подготвени кошаркари во тимовите, и тоа:…

По фудбалот, нови одлуки и за ракометот!

Ракометната федерација на Македонија ги исвести клубовите од машка и женска конкуренција, дека од денес сите натпреварувања се ставени во мирување. Одлуката се должи на измените во Протоколот за организација на спортски натпревари во услови на пандемија кој беше официјализиран во текот на вчерашниот ден. „Ве известуваме дека натпреварите при национален систем на РФМ во Суперлигата и Првата машка ракометна лига и натпреварите од женската ракометна лига се ставени во мирување. Мирувањето се должи согласно измените на Општиот протокол за организирање на спортски настани во услови на пандемија со ковид-19,…

Денеска две средби од домашниот ракомет, еден директен пренос

Денеска на програмата имаме две средби од 6-та рунда во машката ракометна Суперлига, а се во склоп на Група А. Во 18:30 часот, РК Струга ќе го пречека тимот на РК Радовиш. За домаќините, ова ќе биде 5-ти натпревар а досега имаат биланс од 2 победи, 1 реми и 1 пораз за вкупни 7 бодови и втора позиција на табелата. Гостите се на дното со 1 победа и 2 изгубени дуели. Втората пресметка е помеѓу РК Јуниор КВ и ГРК Охрид. Гостите се на максимален учинок, па се единствени лидери…