Лејкерси стигнаа до 17-та титула во историјата

Лос Анџелес Лејкерс можат повторно да се радуваат, откако по 11 години се повторно шампиони. Тогаш, трофејот го подигна легендарниот и за жал човекот кој веќе не е помеѓу нас, Коби Брајант. Тимот на Френк Вогел беше доминантен во текот на целата регуларна сезона, но и во целиот плеј-оф, па сега заслужено се на врвот со 17-та титула во историјата на клубот. Па така, се изедначија со Бостон Селтикс по бројот на освоени наслови. ЛеБрон Џејмс го забележа 11-от „трипл-дабл“ учинок во НБА финалињата, постигнувајќи 28 поени, 14 скокови и…

Лејкерс 3, Батлер 2 – продолжена серијата од големото финале

Мајами со 111:108 го победи Лејкерс, во петтиот натпревар од серијата во големото НБА финале па моментално е на 2:3 негатива. Џими Батлер беше надвор од теренот само неверојатни 49 секунди, откако го одигра скоро целиот натпревар со 47:11 минути во игра. Тој постигна 35 поени, а имаше 12 скокови и 11 асистенции со што оствари „трипл-дабл“ учинок. На другата страна, ЛеБрон Џејмс беше најефикасен на натпреварот со 40 поени и 13 скокови за „дабл-дабл“. Ист учинок создаде и Ентони Дејвис. Четворката на Лејкерс постигна 28 поени и имаше 12…

Мајами до првата победа на грбот на Батлер

Мајами се уште не е подготвен да се предаде, затоа што со „трипл-дабл“ на Џими Батлер (3-ти во историјата со толквав број на постигнати поени во едно финале) и без Бем Адебајо и Горан Драгиќ стигна до првата победа во големото НБА финале против Лоџ Анџелес Лејкерс. Батлер постигна 40 поени а имаше и 11 скокови со 13 додадени топки. Кај Мајами, Тајлер Хиро и Кели Олиник постигнаа по 17 поени. Во ЛАЛ, ЛеБрон Џејмс оставри „дабл-дабл“ со 25 поени и 10 скокови, а Ентони Дејвис постигна 15 поени иако…

Мајами на 3:1, Тајлер Хиро со рекорден број на поени

Тимот на Мајами Хит славеше во четвриот дуел од серијата со Бостон Селтикс, за влез во големото финале од НБА лигата. Тајлер Хиро постигна рекордни 37 поени во неговата кариера. Младиот шутер на „жешките“ имаше 6 скокови и 3 асистенции, а за 3 поени шутираше 50%, односно 5/10, за 36 минути на теренот. Кај Селтикси, најефикасен беше Џејсон Тејтум со 28 поени, а беше блиску до „дабл-дабл“ со 9 скокови, а придодаде 4 асистенции. Батлер постигна 24 а Драгиќ 22 поени. Вреди да се напомене и одличната игра на центарот…