Менди: За овој клуб играле многу африканци, чест ми е што сум следниот

Новото засилување на фудбалскиот клуб Челси е на голманската позиција. Станува збор за 28-годишниот Едуард Менди од африканската држава Сенегал. Цената за голманот може да достигне до 27 милиони евра заедно со потенцијалните бонуси. Тој ќе има тешка задача да дојде до првото место во тимот, поради сегашниот член и прв избор, Кепа Аризабалага. Доаѓа од француски Реимс, каде на 85 настапи има примено 86 погодоци а 36 пати ја сочувал мрежата. Претходно, во екипата на Рен има одиграно 34 натпревари, а примил 32 погодоци со 13 зачувани мрежи. За…