Ф1: Синот на Шумахер во болидот на Хас, Мик се одлучи за бројот 47 поради својот татко

Синот на Михаел Шумахер, Мик, во новата сезона од Формула 1 во 2021 година, ќе биде дел од тимот на Хас. За 21-годишниот Шумахер, ова ќе биде дебитантска сезона во Ф1, откако во Ф2 е на водечките позиции и бележи одлични трки. Својот број го одбра според седумтте титули на својот татко кои ги освои во 2004 година, кога Мик имаше само 5 години. Тој посочи дека овие два броеви генерално му се допаѓаат, но се зафатени моментално. Возачите можат да се одлучат за било кој слободен број од 1…