Беласица на 0/7, Македонија ЃП дојде во европскиот дел

Акадамија Пандев 1:0 СилексТимот од Струмица во водство дојде во 78-та минута преку пенал на Кире Маркоски. Силекс во катастрофална форма по одличниот старт и високата гол разлика од 15:3. Со 3-те порази по ред, тимот од Кратово моментално е на 6-та позиција. Пелистер 1:3 ШкендијаЃорги Танушев го отвори натпреварот со гол од белата точка дури во 5-та минута. Но, веќе на полувреме имавме нерешен резултат од 1:1 со голот на Ваљон Ахмеди. Во вториот дел, Љупче Дориев го доведе во водство својот тим со 1:2, за да со гол…

1. МФЛ: Седма рунда, Пелистер ја пречекува Шкендија

Денеска на програмата се пет натпревари од Првата македонска фудбалска лига. Вчера, седмата рунда ја отворија Борец и Работнички со досаден дуел и конечни 0:0. Натпреварите започнуваат во 15:00 часот, а Беласица ќе игра на гостински терен против Вардар каде ќе се обиде да ги освои првите бодови во новата сезона. Академија Пандев го пречекува Силекс, а Македонија ЃП оди на мегдан со Ренова која има 3 порази во последните 3 натпревари. Шкупи е во Струга против истоимениот тим Трим и Лум. Во последниот дуел, првопласираната Шкендија ќе игра во…