АНАЛИЗА: Барселона и Веспрем убедливи, изненадување во Германија

Денеска се одиграа три средби од машката ракометна Лига на шампиони, а дуелот помеѓу Вардар и Елверум беше одложен. Како изненадување, можеме да го наведеме поразот на Кил од составот на Нант. Французите со високи 8 голови разлика, 27:35 го растурија германскиот тим на нивен терен. Одличниот и искусен шпанец, Валеро Ривера беше стрелец на 10 голови за Нант но остана и најефикасен на натпеварот. Голманот Емил Нилсен, беше од големо значење бидејќи имаше неколку клучни одбрани кога Кил беше во мал налет, за на крај да достигне до бројката…