Адријана Поп Арсова настапи на СП во полумаратон

Денеска во Гдиниа, Полска, се одржа Светско Првенство во полумаратон. Македонија ја претставуваше нашата најдобра атлетичарка на средни и долги патеки, репрезентативката Адријана Поп Арсова. Поп Арсова со време од 1 час 22 минути и 18 секунди го освои 99-то место. Се трчаа 4 кругови по 5.250 метри, со уникатен финиш во тешки и студени услови.