Селекторот на Македонија го објави списокот: 5 ракометарки на ЖРК Куманово за двомечот со Романија

Селекторот на Женската ракометна репрезентација, Симе Симовски го објави конечниот список од 20 ракометарки кои ќе му бидат на располагање за бараж двомечот против Романија, кој може да обезбеди учество на СП оваа година во Шпанија. Помеѓу нив, се најдоа дури 5 ракометарки од составот на ЖРК Куманово: Марија ЈовановскаАнгела ЈанкуловскаАлександра БоризовскаЈована КипријановскаТамара Ивановска Ова не е изненадување бидејќи Куманово бележи одлични резултати и во својот тим има таленти кои претендираат за двојната круна во Македонија. Романија е искусен и квалитетен противник кој важи за апсолутен фаворит. Првиот натпревар, нашата…

Ангеловски: Со проверени сили одиме против Романија, Лихтенштајн и Германија!

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација децидно посочи дека тимот е проверен и има искуство за вакви натпревари, каде се очекува максимумот. Списокот е составен од играчи кои беа дел од репрезентацијата веќе подолг период. Може да се забележи дека 99% од повиканите играчи се оние истите кои претходно го понесоа товарот, играа во Лигата на нации и квалификациите за ЕП и успеаја да ѝ го донесат историскиот успех на Македонија со пласманот на Европското првенство за прв пат во својата историја во сениорска конкуренција, нешто на кое чекавме од нашата…

ФУТСАЛ: Македонија ремизираше со Романија, јубилеј за Ранготов

Македонската футсал репрезентација вчера го одигра својот втор дуел во квалификациите за Европското првенство и ремизираше 2:2 против фаворитот Романија. Ова беше прв домашен натпревар, по гостувањето и поразот во Босна и Херцеговина од 2:1. Македонија започна добро, и поведе со 1:0 преку голот на Даниел Дандан во првото полувреме. Но, не успеавме ниту 1 минута да ја задржиме предноста. Веќе во следниот напад, бразилците во романскиот состав експресно се потрудија да израмнат на 1:1. Во 33-та минута, по грешка и лошо преземање во одбраната, Романија постигна погодок за 2:1.…