Историја на Купот на Македонија: Три освојувачи во најдобрите четири екипи за оваа сезона – 1/2 финалните двојки се познати!

Националниот фудбалски Куп е во завршна фаза, откако натпреварувањето стигна до 1/2 финале. Пласман во најдобрите 4 екипи обезбедија: Академија Пандев, Македонија Ѓорче Петров, Силекс и Струга. По направениот ждреб во „Куќата на Фудбалот“, беше одредено дека на 7 април 2021 година, силите ќе ги одмерат: МАКЕДОНИЈА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ – АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ СТРУГА – СИЛЕКС Силекс има две титули во Купот, откако првин ја освои втората во историјата на Македонија во сезона 1993/94 против Пелистер, по ФК Вардар една година порано, а нивниот втор трофеј, кратовчани го добија во сезоната…

1.МФЛ: Во Тетово “пукна“ петарда, Силекс подобар од Вардар

Македонската фудбалска јавност денеска беше сведок на рундата број 14 од првата машка лига. На стадионот во Тетово се слушна “пукање“ на петарда, додека пак во Кратово, Силекс беше минимално подобар од Вардар. Составот на Шкендија го декласираше тимот на Македонија Ѓ.П. со дури 5:0, а веќе на полувреме беше обезбедена победата бидејќи на одмор фудбалeрите заминаа со 3:0 позитива. Стрелци на погодоците беа: Елези во 10′, Дориев во 35′, Ибраими во 39′, Нафиу 88′ и Тотре во 90′ минута. Во Кратово, победата со минимални 1:0 остана кај домаќините Силекс…

Силекс ги разочара кратовци, загуби од косовска Дрита

ФК Силекс на домашен терен загуби од косовската ФК Дрита со 0:2. Гостите беа поконкретни и ги искористија своите шанси. Силекс влезе нервозно во натпреварот, што на крајот се и покажа со 4 жолти картони, плус 2 на Христијан Грозданоски кој беше исклучен во 78-та минута. По испаѓањето од квалификациите за ЛШ, Силекс не ја искористи дадената шанса да замине во Полска на натпревар со Легиа од Варшава.

Македонските екипи денеска на европски мегдани

Денеска, во второто претквалификациско коло од Лига Европа, три македонски екипи ќе ги одмерат силите за прогрес во трето коло. Во првиот меч, ФК Ренова ќе ја има најтешката задача поради фактот што го пречекува хрватски Хајдук Сплит. Дуелот започнува во 15:30 часот со директен пренос на српскиот канал, Арена Спорт 1. Нешто подоцна, од 17:45 во Романија, домаќин на ФК Шкендија ќе и биде Ботошани. За крај, ФК Силекс во Кратово ќе го угости составот на Дрита, откако испаднаа од првото коло во квалификациите за ЛШ од Карабах. На…