Во понеделник започнуваат квалификациите за ЕП во одбојка!

По лошите подготвителни натпревари против Бугарија, каде освоивме три пати по 1 сет и 2 сетови во првиот меч, дојде и тој период – во понеделник ги започнуваме квалификациите за ЕП 2021 во одбојка. Откако лани имаа успешно деби на европските првенства, целта на македонските одбојкари е да остварат постојаност во учествата на континенталните собири. Шансата за тоа се зголемува, со оглед дека нашиот главен конкурент во групата го откажа настапот во јануарските квалификации за претстојниот собир во септември 2021 година. Поради Ковид-ограничувањата, Данска нема да игра, па нашата селекција…

Данците се откажаа – Скопје е домаќин на квалификациите за ЕП во одбојка!

Откако лани имаа успешно деби на европските првенства, целта на македонските одбојкари е да остварат постојаност во учествата на континенталните собири. Шансата за тоа се зголемува со оглед дека нашиот главен конкурент во групата го откажа настапот во јануарските квалификации за претстојниот собир во септември 2021 година. Поради Ковид-ограничувањата, Данска нема да игра, па нашата селекција ќе се надмудрува со Турција и со Босна и Херцеговина за настап на ЕП. Тоа е добра перспектива, ако се знае дека македонскиот национален тим е 49-та светска сила според актуелната ранг-листа на ФИВБ,…

Плејмејкер на КК Работнички ставен во изолација

Американскиот плејмејкер на КК Работнички, Демиер Питс е ставен во изолација откако бил позитивен на Ковид-19 вирусот. Корона вирусот се појави и во кошарката, откако тимот на Работнички соопшти дека по направените редовни тестирања, плејмејкерот Демиер Питс е позитивен. Тој е сместен во изолација, и до добивање на епидемиолошка проценка на ризикот и насоки за понатамошно постапување, истиот останува. Американецот неодамна го продолжи договорот со тимот од „градски парк“. Нема друг случај од сите направени тестови, па екипата продолжува со редовните подготовки за стартот на Првата кошаркарска лига. Работнички треба…