Селекторот на Македонија го објави списокот: 5 ракометарки на ЖРК Куманово за двомечот со Романија

Селекторот на Женската ракометна репрезентација, Симе Симовски го објави конечниот список од 20 ракометарки кои ќе му бидат на располагање за бараж двомечот против Романија, кој може да обезбеди учество на СП оваа година во Шпанија. Помеѓу нив, се најдоа дури 5 ракометарки од составот на ЖРК Куманово: Марија ЈовановскаАнгела ЈанкуловскаАлександра БоризовскаЈована КипријановскаТамара Ивановска Ова не е изненадување бидејќи Куманово бележи одлични резултати и во својот тим има таленти кои претендираат за двојната круна во Македонија. Романија е искусен и квалитетен противник кој важи за апсолутен фаворит. Првиот натпревар, нашата…

СПИСОК НА РАКОМЕТАРИ НА МАКЕДОНИЈА ЗА СП ВО ЕГИПЕТ!

Македонската ракометна репрезентација доби шанса да учествува на најголемото спортско натпреварување – Светско првенство, оваа година во Египет, како прва резерва по откажувањето на селекцијата на Чешка. Данило Брестовац го презентираше списокот кој денеска замина во Египет. По пристигнувањето во Каиро, ќе бидат повторно тестирани и ќе имаат заслужен одмор оваа ноќ. Селекторот рано наутро ќе одржи само еден тренинг, пред дуелот со Шведска кој е закажан за во 20:30 часот. По еден ден пауза, играме против домаќинот, а на 18-ти јануари се соочуваме со Чиле. ГОЛМАН: Никола Митревски, Мартин…

Македонија ќе има претставници на СП – тандемот Николов/Начевски е помеѓу најдобрите!

Светската ракометна федерација (IHF) го објави списокот од 19 судиски парови кои ќе ја делат правдата на Светското првенство во Египет, а одредени се и 5 резервни тандеми. Од Македонија ги имаме Начевски и Николов, кои ќе ја претставуваат нашата земја наместо националниот тим, кој не успеа да обезбеди учество на главниот турнир. Земјите од регионот кои ќе имаат претставници се: Хрватска, Црна Гора и Словенија, додека браќата Коњичанин од БиХ се помеѓу резервите. ПРВИ СУДИСКИ ПАРОВИ: Gjorgi Nachevski / Slave Nikolov (Macedonia) Yousef Belkhiri / Sid Ali Hamidi (Algeria)…

СП: Квалификациите ги започнуваме во Романија, за последната рунда доаѓа Исланд

Квалификациите за СП во 2022 година во Катар, ги отвораме во Романија, а ги завршуваме на домашен терен против Исланд. Планирано е да започнеме на 25-ти март во Романија, а првиот домашен меч е против Лихтенштајн на 28-ми март. На 31-ви март, ќе гостуваме кај првиот фаворит во групата, репрезентацијата на Германија. На 2-ри септември пак, ја пречекуваме Ерменија, а три дена подоцна гостуваме кај Исланд. Вториот циклус го завршуваме дома, против Романија на 8-ми септември. Следниот месец на 8-ми, гостуваме во Лихтенштајн, а на 11-ти октомври ја пречекуваме Германија.…

ВИДЕО: Артуро Видал ја „собра пајажината“ од голот

Темпераментниот но и искусен репрезентативец на Чиле, Артуро Видал, со вчерашниот прв погодок против екипата на Перу, буквално ја „собра пајажината“ од голот на Гаљезе. Тимот на Реиналдо Руеда славеше со 2:0 во квалификацискиот натпревар за СП 2022 со двата погодоци на Видал. По три одиграни рунди, имаат една победа, реми и пораз.