Се е подготвено за УЕФА Супер Куп натпреварот

Во 21:00 часот, во Будимпешта на „Пушкаш Арена“, Баерн Минхен и Севиља ќе водат голема борба за титулата во Супер Купот кој го организира УЕФА. Баерн Минхен ја освои Лигата на шампионите а Севиља славеше во Лига Европа за сезона 2019/20. Двајцата тренери кажаа само пофални зборови меѓу себе на последното излагање пред натпреварот. Флик објасни дека Севиља има играчи кои умеат со топката и дека мора вистински да се пристапи уште од самиот почеток. Лопетеги пак, појасни дека Баерн Минхен е најсилниот состав моментално, но тие нема да се…

Баерн Минхен слета во Будимпешта (ФОТО)

Баерн Минхен слета во Будимпешта за утрешниот дуел против тимот на Севиља, во УЕФА Супер Куп натпреварот кој започнува во 21:00 часот. Освен Квинси Коман кој е во карантин, на тренерот на Баерн Минхен, Ханс Флик, му се достапни сите други фудбалери.Под знак прашалник за Севиља е единствено Мунир Ел Хадади. Германскиот првак на оваа средба доаѓа по големата победа од 8:0 против Шалке. Првенството во Шпанија не е се уште започнато, но Севиља одигра два подготвителни натпревари. Едниот со Атлетик Билбао каде оствари победа од 2:1 и вториот со…

Трета по ред: Реал Мадрид го освои Супер Купот

Реал Мадрид го освои шпанскиот Супер Куп на АЦБ, откако во финалето го победи својот најголем ривал – Барселона. Натпреварот заврши со 72:67, па тимот од Марид во своите витрини го додаде третиот по ред пехар во оваа натпреварување. Составот на Пабло Ласо, натпреварот го отвори со 18:14 во првата четвртина, но на полувреме замина со 1 поен негатива. Во вториот дел, Реал Мадрид изгледаше малку посигурно па со 19:17 ја доби третата четвртина. На почетокот на последниот период, Барселона го презеде водството и имаше највисоки 6 поени разлика. Сепак,…