Турција ја оправда фаворитската улога – Македонија ќе се бори за втората позиција!

Заврши првиот квалификациски турнир во Скопје, за Европското Првенство во одбојка оваа година. Во последниот натпревар денеска, Турција ја оправда фаворитската улога совладувајќи ја Македонија со 3:1 за максимални 3 бодови. Со овој пораз, Македонија по досегашните игри, реално е да се бори за втората позиција и да бара пласман на ЕП помеѓу најдобрите второпласирани селекции. Првиот сет убедливо му припадна на турскиот тим со 25:16. Во вториот покажавме подобра игра и го израмнивме резултатот на 1:1 во сетови со 25:18. Но, националниот тим на Турција започна со „полн гас“…

Во понеделник започнуваат квалификациите за ЕП во одбојка!

По лошите подготвителни натпревари против Бугарија, каде освоивме три пати по 1 сет и 2 сетови во првиот меч, дојде и тој период – во понеделник ги започнуваме квалификациите за ЕП 2021 во одбојка. Откако лани имаа успешно деби на европските првенства, целта на македонските одбојкари е да остварат постојаност во учествата на континенталните собири. Шансата за тоа се зголемува, со оглед дека нашиот главен конкурент во групата го откажа настапот во јануарските квалификации за претстојниот собир во септември 2021 година. Поради Ковид-ограничувањата, Данска нема да игра, па нашата селекција…

(ВИДЕО) Најдобро забивање од четврта рунда во Еврокуп

Еврокуп го прогласи за најдобро забивањето на Ерик Мика од Партизан, на натпреварот во Турција против Бахчесехир. Тимот на Партизан славеше со 82:76, а на средината на втората четвртина, новото американско засилување го покажа своето знаење.