ФК Дандлк влезе во историјата на ЛЕ – скоро невозможно е некој друг тим да успее во истото

Ирскиот фудбалски клуб Дандлк, на вчерашниот меч во Лондон против Арсенал, направи неверојатен статистички резултат и влезе во историјата на Лига Европа. Фудбалерите на Шејн Кигн загубија со 3:0 од тимот на Микел Артета, но, не направија ниту еден прекршок на целиот натпревар – што е неверојатно, мора да признаеме. За фер-плеј играта, на ФК Дандалк му беше честитано од сите страни во фудбалскиот свет бидејќи скоро е невозможно да се остане без фаул против Арсенал со 3 примени погодоци на такво тешко гостување. * Арсенал имаше 20 прекршоци.