Реномираниот “Handball-Planet”: Злато за Норвешка, Данците без медал – на кое место е Македонија?

Традиционално за секое големо натпреварување, реномираниот Handball-Planet ја објави својата прогноза за Светското Првенство во ракомет оваа година. Според нив, најголем фаворит за златната медала е селекцијата на Норвешка, која во замисленото финале би била подобра од Хрватска. Во борба за бронзената медала, Шпанија би била поуспешна од Данска, а за Франција и Словенија нема место во Топ 5 ракометни држави во светот. Според порталот, Македонија ќе обезбеди втора фаза со што ќе биде и нивниот максимум за 21-ва позиција на турнирот. Норвешка Хрватска Шпанија Данска Египет Франција Словенија Германија…

Нора Морк ја одведе Норвешка во финале – дали Франција ќе биде „тврд орев“!?

Финале на Европско Првенство во ракомет за жени – Норвешка против Франција, Нора Морк против жилавиот состав на Оливије Крумболз, две фантастични екипи една против друга, за врвот на Европа. Норвешка славеше во скандинавскиот дуел против Данска со 27:24, иако на полувреме губеше со 10:13. Нора Морк и екипата имаа сили за пресврт и обезбедија финале. Франција пак, рутински се справи со младиот и изморен состав на Хрватска победувајќи со 30:19 од лесни 15:5 во првиот дел. Дуелот е закажан за во недела од 18:00 часот, а во 15:30 пак,…

ЕП: Хрватска против Франција – класик помеѓу Норвешка и Данска!

Европското ракометно првенство во женска конкуренција е пред самиот крај, откако денеска се комплетираше групната фаза и го добивме сите четири патници во полуфиналните дуели. Со огромната победа на Хрватска над Германија, составот на Ненад Шоштариќ успеа да се пласира на завршниот турнир и да закаже дуел со великанот Франција. За Хрватска, ова е одличен турнир и големо изненадување приредија во спортската јавност – но, тоа е токму најпотребното во овие денови. Во вториот натпревар, силите ќе ги одмерат скандинавските ѕверки Норвешка и Данска и ќе приредат вистински класик. Данска…

Стефани Фрапар – женски судија со реноме, за прв пат во натпревар од ЛШ

Стефани Фрапар ќе ја дели правдата на мечот помеѓу Јувентус и Динамо Киев, кој ќе се одигра утре во Торино со почеток од 21:00 часот. Станува збор за 36-годишна французинка која долго време е во светот на фудбалот, а минатата година беше и во Суперкупот на Европа, кога дополнително се стекна со заслужената популарност. Со оваа добиена доверба, Фрапар ќе влезе во историјата на Лигата на шампионите како прв женски судија кој делел правда на еден натпревар во машка конкуренција.

Металург против Тулуз-прва рунда од Европската Лига, каков состав имаат французите?

Машкиот ракометен клуб Металург Скопје, денеска ја започнува тешката и долга битка во рамките на Европската лига на ЕХФ. Во првата рунда, еден од нашите претставници игра со француски Тулуз, силна и незгодна екипа иако во последните 4 натпревари од француското првенство има 4 порази. Единствената победа во лигата ја оствариле над Шамбери, помеѓу двомеч средбите со Потаиса Турда во ЕХФ ЕЛ. Металург Скопје одигра контролен натпревар со РК Вардар 1961 во кој загуби со 37:28. Веќе 20 дена се без официјален натпревар од последната средба со Криенс, бидејќи македонската…

ПРВ ДЕН РГ: Вавринка лесно со Мари, а имаше и едно големо изненадување

При крај е првиот ден од ГС турнирот Ролан Гарос кој започна утринава. Во дерби натпреварот помеѓу Вавринка и Мари, швајцарецот лесно славеше против британскиот тенисер и повратник на турнирот по скоро 4 години, со 6:1,6:3 и 6:2. Се случи едно големо изненадување. Борна Чориќ загуби со 1:3 од Норберт Гомбос. Хрватскиот тенисер, по големиот успех на претходниот ГС турнир УС Опен, каде загуби во 1/4 финале, тука во Париз првата рунда ја одигра катастрофално и без волја. Чориќ имаше 46 грешки и само 41% на освоени поени на втор…

Енди Мари: Повторно сум дел од Ролан Гарос, пресреќен сум

Британскиот тенисер, некогашен број 1 рекет во светот, низ својата кариера имаше многу повреди кои му попречија на патот до поголем успех на тениските терени. Но, по 3 ипол години, повторно ќе заигра на легендарниот Ролан Гарос. Тој на својот официјален Инстаграм профил објави соопштение за неговите фанови, но и за целиот тениски свет, кој со сигурност се радува на ваквата вест. Помина долг период од мојот последен настап на теренот Филип Шатрие. Три ипол години откако играв против Стан Вавринка во брутални 5 сета од ½ финалниот дуел, кога…

Објавен списокот на женската фудбалска репрезентација за дуелот со Франција

Македонската женска репрезентација, на 22-ри септември ја пречекува Франција на Националната арена „Тодор Проески“, во натпревар од квалификациите за Европското првенство 2021. За нашата женска репрезентација, ова ќе биде шестиот дуел, откако претходно го победивме Казахстан, а на два пати неуспешни бевме со Србија и Австрија. Моќната Франција е на 2/2 во групата Г, со гол разлика 9:0 Кирил Изов за натпреварот против Франција нема да може да смета на Наташа Андонова (К) поради повреда и Гентјана Рочи поради суспензија од жолти картони. Селекторот за овој дуел испрати повик до…

Алваро Гонзалес: Не сум расист, Нејмар нека научи да губи

Олимпик Марсеј со 0:1 и голот на Флоријан Туван, на „Паркот на принцовите“, му го нанесе вториот пораз во второто коло на Пари Сент Жермен. Но, натпреварот во самиот финиш доби слика која не наликува на фер-плеј и убавата фудбалска игра. Мечот заврши со вкупно 5 исклучени фудбалери, меѓу кои беше и темпераментниот Нејмар. При еден дуел на центарот на игралиштето, Алваро Гонзалес и Нејмар имаа судир. Бразилецот сакаше веднаш да се реваншира, по што настана голема турканица и тепачка. Од игра беа искучени и левиот бек на ПСЖ, Курзава,…