Ангеловски организира мини тренинг камп – голем простор за играчите од домашниот шампионат!

Селекторот на македонската фудбалска селекција, Игор Ангеловски и неговиот стручен штаб ќе организираат мини тренинг камп на кои се повикани фудбалери од домашниот шампионат и неколкумина од странство кои добија дозвола од клубовите да бидат дел. На тренинг кампот од 15-ти до 17-ти февруари се повикани 20 фудбалери, а ќе биде одигран контролен натпревар против Работнички. Селекторот Игор Ангеловски прати повик до следните фудбалери: Голмани: Ристо Јанков (Работнички), Костадин Захов (Шкендија); Одбрана: Филип Најдовски (Тирана, Албанија), Томе Китановски (Македонија Ѓ.П.), Коста Манев (Академија Пандев), Есмин Личина (Македонија Ѓ.П.), Фатих Исмаили…

Помош од ФФМ: 500.000 денари за секој клуб од Првата женска лига

Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија, донесе одлука секој клуб од Првата женска лига да добие финансиска помош во висина од 10.000 илјади долари или 506.000 денари, како поддршка од „Куќа на фудбалот“ за административни потреби (закуп и оддржување на терени, тренери, подготовки и слично) на 15 клубови од 1 ЖМФЛ. Во насока на создавање на стратегијата за развој на женскиот фудбал, на овој начин даваме дополнителна поддршка и поттик за женските клубови од Првата лига да продолжат со напредокот преку оваа помош, пред сѐ во логистичка смисла. Нашата…

Игор Ангеловски ќе ја предводи Македонија на ЕВРО 2020!

Раководството на ФФМ и селекторот Игор Ангеловски ги усогласија ставовите околу новиот договор и досегашниот предводник ќе биде на селекторското место на македонската фудбалска репрезентација на Европското Првенство 2020, кое ќе се одигра во јуни оваа година. Како што ветивме пред јавноста за нашиот прв избор за селектор, денеска потврдуваме дека го продолжуваме патот кон успехот. Со Игор лесно се договоривме за сите детали околу продолжување на соработката бидејќи и кај него и кај нас владееше позитивно расположение успехот што го направивме да го продолжиме заедно. Ние сме професионалци и знаеме дека…

Тони Стојановски во Куќата на фудбалот поради искрените зборови за Македонија! (ВИДЕО)

Спортскиот новинар и коментатор во МТВ, Тони Стојановски, стана дел од Куќата на фудбалот откако ФФМ го стави на ѕид неговиот мини-говор и коментар по пласманот на Македонија на ЕП. Ви благодарам, голема чест за мене. Ме изненадивте многу, кратко рече Стојановски

Најголема премија во историјата – 4.200.000 € за фудбалерите и стручниот штаб за ЕУРО 2020!

Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), донесе одлука најголемиот успех – пласманот на македонската репрезентација на ЕУРО 2020, да го награди со исплата на најголемата премија во историјата на македонскиот спорт. Фудбалерите и стручниот штаб во А репрезентацијата на Македонија добиваат четири милиони и двесте илјади евра (4.200.000€) вкупна премија за пласманот на Европското првенство. Репрезентативците и стручниот штаб веќе инкасираа близу еден милион евра за освоеното прво место во групата Д од Лига на нации и квалификациите за ЕУРО 2020. Со одлуката на Управниот одбор на ФФМ,…

Шкендија полека но сигурно ја зголемува предноста, Пелистер победи по скоро три месеци!

Денеска заврши 17-та рунда од Првата фудбалска лига на Македонија и сме на чекор од завршување на првиот дел од сезоната. Шкендија славеше кај Академија Пандев со 0:1. Единствениот погодок беше дело на младиот 16-годишен Дашмир Елези во 53-та минута. Интересно е што битолскиот Пелистер стигна до 3-та победа оваа сезона но по скоро три месеци. Тие исто така минимално славеа над Беласица со погодокот на Михаил Талевски во 81-та минута – уште еден млад талент и иднина на македонскиот фудбал со само 16 години. Во останатите дуели, Борец беше…

СП: Квалификациите ги започнуваме во Романија, за последната рунда доаѓа Исланд

Квалификациите за СП во 2022 година во Катар, ги отвораме во Романија, а ги завршуваме на домашен терен против Исланд. Планирано е да започнеме на 25-ти март во Романија, а првиот домашен меч е против Лихтенштајн на 28-ми март. На 31-ви март, ќе гостуваме кај првиот фаворит во групата, репрезентацијата на Германија. На 2-ри септември пак, ја пречекуваме Ерменија, а три дена подоцна гостуваме кај Исланд. Вториот циклус го завршуваме дома, против Романија на 8-ми септември. Следниот месец на 8-ми, гостуваме во Лихтенштајн, а на 11-ти октомври ја пречекуваме Германија.…

1.МФЛ: Во Тетово “пукна“ петарда, Силекс подобар од Вардар

Македонската фудбалска јавност денеска беше сведок на рундата број 14 од првата машка лига. На стадионот во Тетово се слушна “пукање“ на петарда, додека пак во Кратово, Силекс беше минимално подобар од Вардар. Составот на Шкендија го декласираше тимот на Македонија Ѓ.П. со дури 5:0, а веќе на полувреме беше обезбедена победата бидејќи на одмор фудбалeрите заминаа со 3:0 позитива. Стрелци на погодоците беа: Елези во 10′, Дориев во 35′, Ибраими во 39′, Нафиу 88′ и Тотре во 90′ минута. Во Кратово, победата со минимални 1:0 остана кај домаќините Силекс…

ВИДЕО: Еврогол во македонска трета лига за кој зборува цело село!

Услови типични за овој ранг на натпреварување, со исушена трева на теренот, големи дрвја и без трибини. Сепак има навивачи кои се “обесени“ на оградата и даваат поддршка за своите соселани со коментари исто така адекватни во аматерската лига. Но, во текот на второто полувреме, луѓето беа сведоци на еврогол каков што постигна легендарниот Дидие Дрогба. За македонската верзија, заслужен е 28-годишниот Николче Кимов од Локомотива Градско. Овој тим навистина се труди своите партии да ги доближи на фановите и во моменталната ситуација, па имаат директен пренос на својата Фејсбук…

Да го завршиме овој циклус со победа, порачаа Ангеловски и Тричковски

Во пресрет на денешниот натпревар против Ерменија, Ангеловски и Тричковски се едногласни – „да го завршиме овој циклус со победа.“ “Не сум селектор кој калкулира, па на нерешено и не знам да играм, тоа ми е маана. Ќе играме на победа со сите расположливи сили, играме натпревар кој ни значи. Сепак, секој позитивен резултат ќе не однесе во Б-Лигата, тоа е приоритет. Јас ќе го извадам максимумот од играчите за да победиме.” „Атмосферата е одлична и на највиско ниво, мотивацијата никогаш не ни недостасувала – не’ краси тоа. Индивидуално и тимски…