ЖРК Куманово со супериорна игра во второто полувреме го совлада Чаир

ЖРК Куманово во дерби дуелот со ЖРК Чаир оствари висока победа од 25:34. Натпреварот се одржа денеска во Скопје, во салата „7 март“. До средината на првото полувреме се играше гол за гол, а потоа Куманово стигна до позитива од 5 голови. Но, не за долго. Составот на Чаир малку ја стопи предноста, па на полувреме се замина со резултат 16:19 за гостите. На почетокот на вториот дел, Чаир стигна до нерешен резултат со мини серија. Потоа следуваше силна офанзива и сигурност во одбраната на Куманово, па главниот фаворит за…

ЖЕНСКИ РАКОМЕТ: Куманово со Пелистер, дерби во Скопје

Денеска на програмата се сите 6 дуели од Првата женска ракометна Суперлига. Слободна е екипата на ЖРК Шампион, а од минатото коло, Кометал ЃП го игра првиот меч во сезоната, дома против Стружанка. ЖРК Куманово на свој терен ја пречекува екипата на ЖРК Пелистер, која убедливо со 18 голови разлика загуби во првото коло. Во Скопје пак, имаме дерби натпревар од екипите на Металург и Чаир, кои ги оправдаа фаворитските улоги во првиот натпревар, совладувајќи го Пелистер, односно Кузман Вардар. Дербито започнува во 16:30 часот, а дуелот во Куманово е…