КОЛУМНА НА ИВАН ЈАКИМОВСКИ: Дали Абрамович ја помина црвената линија?

Иван Јакимовски во слободно време учи и се занимава со спортска аналитика – еден од основачите на gameplan.mk, каде што целта е токму посочување на тој аспект од спортот. Дел е од тимот на Chelsea FC – Supporters Club Macedonia, сертифициран фан клуб на Челси од Македонија. Во понеделник пристигна веста дека Френк Лампард е отпуштен и дека за нов менаџер на Челси најверојатно ќе биде назначен Томас Тухел, чиј што последен ангажман беше во Париз. Многу познати и помалку познати лица од јавноста, новинари, поранешни фудбалери и речиси сите…

Петр Чех повторно застана на голот на Челси!

Легендарниот чешки голман и долгогодишен член на Челси (моментално како технички советник и човек кој секогаш ќе се понуди за помош), вечерва повторно се врати помеѓу стативите на еден официјален натпревар. По една година откако замина на заслужен одмор, 38-годишниот Чех не успеа да одолее на предизвикот и повторно застана на голот на Челси, сега за развојниот тим до 23 години во вториот ранг на Премиер лигата. „Сините“ од Лондон со пресврт од 3:2 го победија составот на Тотенхем, па моментално се лидери на табелата со 19 освоени бодови од…

Менди: За овој клуб играле многу африканци, чест ми е што сум следниот

Новото засилување на фудбалскиот клуб Челси е на голманската позиција. Станува збор за 28-годишниот Едуард Менди од африканската држава Сенегал. Цената за голманот може да достигне до 27 милиони евра заедно со потенцијалните бонуси. Тој ќе има тешка задача да дојде до првото место во тимот, поради сегашниот член и прв избор, Кепа Аризабалага. Доаѓа од француски Реимс, каде на 85 настапи има примено 86 погодоци а 36 пати ја сочувал мрежата. Претходно, во екипата на Рен има одиграно 34 натпревари, а примил 32 погодоци со 13 зачувани мрежи. За…