ДЕБАКЛ: Искусниот Марин Чилиќ загуби од играч што скоро и да го нема на тениската мапа

Искусниот хрватски тенисер, 32-годишниот Марин Чилиќ, загуби од Јонас Форејтек и тоа со 0:2 во сетови. Натпреварот беше дел од првата рунда на АТП турнирот во Софија. Младиот 19-годишен чешки тенисер го прегази, оваа сезона очајниот Чилиќ, со 6:3 и 6:2. За Јонас Форејтек ова е прв настап на еден АТП турнир бидејќи настапува на ИТФ и Челинџер, а во ваква слична рамка има два пати успешно настапувано на Дејвис Купот за својата држава против БиХ. Од поважните резултати, тој исто така го освои УС Опен турнирот за јуниори во…