АО: Првата рунда е зад нас – Беноа Пер во свој стил, а вистинските тенисери од врвот без проблеми закажаа нови дуели!

Во понеделник и неговите рани утрински часови, започна првото тениско големо првенство во годината, Австралијан Опен. Новата ситуација со здравствените протоколи не донесе некои големи проблеми, па првиот Грен Слем од сезоната започна во предвидениот термин. Рундата број 1, односно 1/64 финалето заврши денеска во попладневните часови, каде имавме само еден „неочекуван“ резултат во рамките на првите 10 носители. Лесни победи без изгубен сет остварија: Ѓоковиќ (1), Надал (2), Тим (3), Медведев (4), Циципас (5), Рублев (6), Беретини (9), додека со резултат 3:1, место во втората рунда обезбедија Зверев (7)…

Ѓоковиќ стана вториот играч со 300 недели како број еден!

Србинот го брка рекордот на Федерер од 310 недели како број еден на АТП листата! Новак Ѓоковиќ денеска стигна до бројката од 300 недели како број 1 играч во светот на АТП листата. Тој стана само вториот тенисер во историјата кој ја достигнал оваа бројка. Српскиот ас, својата професионална кариера ја започна на 4 јули 2011 година. Моментално е пред Рафаел Надал со 2,180 бодови. ТОП 5 ТЕНИСЕРИ ВО ИСТОРИЈАТА КАКО БРОЈ 1: 1) Роже Федерер – 3102) Новак Ѓоковиќ – 3003) Пит Сампрас – 2864) Иван Лендл – 2705)…

Шампионски поздрав – Ѓоковиќ му се обрати на Петар од Македонија

Српскиот тенисер и број еден во светот, Новак Ѓоковиќ, го израдува малиот Петар од Македонија, кој воедно е и негов голем фан. Преку обраќање на Скајп, шампионот покажа како треба една икона во овој спорт да работи и кога не е на теренот. Видеото на Твитер го објави таткото на малиот Петар, кој упати голема благодарност до Ѓоковиќ за радоста на својот син. Поради аутизмот и терапијата која ја има, на Петар честопати му се потребни ситуации во кои ќе ја врати насмевката на своето лице и спокојно ќе легне…

РОЛАН ГАРОС 1/8: Крај за Зверев, историски резултат и за Рубљов

Денеска и утре на програмата се дуелите од 1/4 финалето на Грен Слем турнирот Ролан Гарос, а двајца тенисири остварија најдобри пласмани во своите досегашни настапи. ПРВ ДЕН 1/8: Првиот натпревар од 1/8 финалните дуели го отвори вториот носител на турнирот, Рафаел Надал против младиот Себастијан Корда, син на легендариот Петр. Шпанецот без проблеми ја реши и оваа препрека и со само 4 изгубени гема во 1/4 финале ќе игра со Јаник Синер, кој беше подобар од Александар Зверев со 3:1 во сетови. Младиот италијанец забележа историски резултат со пласман…